Drone İle Elektrik Tellerine Müdahale Ettiler

461

İnsansız hava aracı olarak bilinen dronelar gün geçtikçe farklı kullanım alanları için kullanılmaya başlandı. Bu zamana kadar kargo taşıyan veya da görüntü çekimleri için kullanılan dronelar , gün geçtikçe yaratıcı fikirler ile farklı mı farklı alanlarda görev yapmaya başladılar. Bu sefer ise bir belediyenin çılgın fikriyle sorun çözmek için havalan bu drone. Diğer türlerinden biraz farklı bir amacı var aynı zamanda üzerine takılmış olan yardımcı aparatı da biraz farklı ve tehlikeli.

Çin’deki bir belediye droneları değiştirerek ateş püsküren bir makineye dönüştürdüler. Şuanda okuduğunuz şey cidden doğru ateş püsküren bir drone. Bunu yapma sebepleri de oldukça ilginç bir sorun. Elektrik tellerine takılan naylon veya bir atık gibi tellerin üstünde olan nesneleri temizlemek. Elektrik tellerinin üstünde takılı kalan poşet mutlaka hepimizin gözüne takılmıştır. Hele de birden fazlaysa. Normalde kendileri rüzgar veya da hava olaylarından kendileri yerlere düşerler. Düşmezlerse de zamanla belediye ekipleri tarafından sorun yaratması durumunda oradan kaldırılır , yok edilirler.

Bu konuda oldukça fazla sorun yaşan Çin belediyesi, bu ilginç soruna gene ilginç bir çözüm bularak çözmüş. Bulunan bu çözüm bir drone yardımı ile tellerin üstüne çıkmak, oradaki nesneye ateş püskürterek yanmasını sağlamakla çalışmakta. Böylelikle hem hızlı hem de kısa yoldan işlerini haleden belediye ekipleri. Yorulmadan fazla bir zaman harcamadan uzaktan bir kumanda ile kontrolü bir şekilde sorun halledilmiş oluyor. Çözüm aslında güzel bunda kimsenin karşı fikri yoktur. Oldukça mantıklı olsa da bir o kadarda tehlikeli bir çözüm.

Tehlikeli çünkü elektrik hattının olduğu bir yerde, bir alet tarafından alev (ateş) püskürtülmesi ne kadar güvenli işte orası tartışılabilecek bir konu. Hiçbir sorun yaşanmadan bu çözümü kullanabilirler. Yaygın bir hal alması beklenmese de Çin,’deki belediyelerin bu çözümü kullanmaları mümkün gibi duruyor. Oldukça akıllı zeki bir çözüm ama dediğimiz gibi bir o kadarda tehlikeli bir çözüm. Dronelerın ve insansız araçların yayıngılığı da gün geçtikçe artmakta ve ilginç çözümlerle karşımıza çıkmaktalar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here