DÖVİZ PİYASASI NE ZAMAN DÜŞECEK?

598

DÖVİZ PİYASASI NE ZAMAN DÜŞECEK ?

Son dönemde rekor üstüne rekor kıran döviz piyasası, birçok işletmeyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle ihracat ve ithalatı hedef alan döviz piyasalarındaki artış, uluslar arası piyasalarda büyük dengesizliklere yol açarak, işletmeleri zor durumda bırakıyor. Ham madde ithalatında zor günler geçiren işletmeler, ellerindeki ürünleri de döviz piyasasındaki büyük artışlar nedeniyle ihraç etmekte güçlük çekiyor. Ekonomi uzmanları meydana gelen artışlarda, gerekli önlemler alınmadığı taktirde ekonomide kriz’in yakın zamanda başlayacağını ve zor bir sürece girileceğini belirtiyor. Uzmanlar,  Merkez bankasının faiz konusunu ele alarak bu noktada yapılacak olan iyileştirmelerin döviz piyasasında olumlu bir etki yapacağı ve döviz piyasasında meydana gelen artışların giderileceği görüşünde birleşiyor. Merkez bankası tarafından ise durumum kontrol altında olduğu ve yakın zamanda dövizdeki artışların giderilerek, döviz’in tekrar normal seviyelere düşeceği belirtiliyor. Piyasalardaki bu zor durum en çokta işletmeleri etkiliyor. Bu duruma göğüs germeye çalışan işletmelere Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları umut verdi.  Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları birçok vatandaşımızın yüreğini su serpti. Açıklamasında bu durumun geçici bir durum olduğunu belirten Başbakan, yakın zamanda alınacak önlemler neticesinde bu durumun atlatılacağını söyleyerek, ’’Vatandaşımız bu durumun üstesinden geleceğimizi bilmeli’’şeklinde umut verici açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar;

BAŞBAKAN YILDIRIMDAN AÇIKLAMALAR…

 Döviz piyasasında meydana gelen artışın şirketlerin döviz borçlarını kapatmak için aldıkları dövizlerden kaynakladığını söyleyen Yıldırım, konuyla ilgili olarak gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Faiz tartışmalarıyla ilgilide açıklamada bulunan Başbakan Yıldırım, ’’Mecbur kalmadıkça merkez bankasının faiz arttırmaması gerektiğini’’söyledi.

Döviz piyasalarında meydana gelen artışı değerlendirmeye devam eden Yıldırım sözlerine şöyle devam etti, ’’Tabii ki dövizin artışı vatandaşımızın canını sıkabilir ama bunların geçici olduğunu üstesinden geleceğimizi vatandaşımızın bilmesi lazım, faiz artırımı da dövizin artmasına sebep olan araçlardan biridir, ancak mecbur kalmadıkça en önce tercih edilen araçlardan biri olmamalıdır. Başka tedbirler öncelikle düşünülmelidir. Faiz arttırmak, kullanılan kaynağın bedelini, maliyetini artırmaktır’’dedi.

EKONOMİDEKİ DURUM GEÇİCİ…

Başbakan Yıldırım, özellikle finansmana erişimdeki isteksizliği ve kredi maliyetlerini azaltacak önlemler alınabileceğini belirtirken, ekonomideki durumunda geçici olduğunu şu sözlerle belirtti,  ’’Bu süreç üzerinde bir manipülasyon yaparak kendine sonuç çıkarmak isteyenler var. Bunu böyle görüyorum’’ bankalara da önemli görevler düştüğünü belirten Yıldırım, bankaların sandalyeye tekme akmak yerine, destek vermesi gerektiğini belirterek sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here