DOLAR NE KADAR (14 OCAK 2017)

414
dolar-ne-kadar-14-01-2017

DOLAR NE KADAR (14 OCAK 2017)

Merkez bankasının Perşembe ve Cuma günleri açmamış olduğu bir hafta vadeli repo ihalesi ardından dolar seviyesi düşmeye başlasa da, 3,80 civarında hareketini sürdürmeye devam ediyor. Kararın alınmasından önce 3,81’in üzerinde seyreden dolar, karar ile birlikte 3,78’e düşmüş olsa da burada fazla tutunamadı ve tekrar 3, 80 seviyelerine geldi. Çarşamba günü tarihi bir rekora imza atarak 3, 94 seviyelerine fırlayan dolar, Perşembe günü 3,77 seviyelerine kadar gerilemişti. Bir başka rekortmen Euro ise çıktığı 4,17 seviyelerinden 4,02 seviyelerine geriledi.

 

MERKEZ BANKASININ REPO HAMLESİNİN ANLAMI…

Merkez Bankası’nın sürpriz bir kararlar haftalık repo ihalesi açmaması ve bu kararını sürdürmesi uzmanlara göre, sıkılaştırmanın başlamış olmasından kaynaklanıyor.

Uzmanlar ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin de sıralı olarak artacağını, böylelikle ’’örtülü faiz artırımı’’ yapılacağı görüşünde hem fikir. Merkez bankası haftalık repo ihalesini açmamasının ardından, bankalar için liranın maliyeti de arttı ve bankaların döviz talebi frenlendi. Piyasalar merkez bankasının attığı adımları önemle takip ediyor. Merkez bankası konuyla ilgili olarak kritik faiz toplantısını 24 Ocak Salı günü gerçekleştirecek. Bu toplantıdan çıkacak olan kararlar özellikle döviz piyasalarını yakından ilgilendiriyor. Zira Merkez bankası sürpriz bir karar vererek açmamaya başladığı bir hafta vadeli repo ihalesini hakkındaki tutumunu sürdürürse ve faiz oranlarında da gerekli önlemleri alarak yaptırımlar uygularsa döviz piyasalarında büyük oranda bir düşüş bekleniyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ’’Merkez bankası gerekli tedbirleri alacak imkan ve kabiliyete sahiptir. Bu konuda fedakarlık yapılacaksa tam zamanıdır’’şeklinde konuştu.

 

AÇIKLAMANIN ARDINDAN MERKEZ BANKASINDAN BİR KARAR DAHA

Merkez bankası döviz piyasasında meydana gelen yükselişler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından aldığı kararla, bankaların para piyasaları’nda borç alabilme limitlerini ikinci kez düşürdü. Limit 16 Ocak Pazartesi tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 11 milyar lira’ya çekildi.

Merkez bankası, Türk lirası likidite yönetiminle ilgili olarak hafta başında aldığı kararla, Bankalar para piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini 22 milyar liraya kadar düşürdü. Bu kararın ardından bir kez bu konuyu görüşen ve tekrar indirim kararı alan Merkez bankası, limiti 11 milyar liraya kadar çekti ve gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında Merkez bankası tarafından gerçekleştirilen fonlama tutarının kısıtlanabileceğini açıkladı, ayrıca bankaların gün bitimine kadar kalan likidite ihtiyaçlarını, Merkez bankasının geç likidite penceresi borç verme faiz oranından limitsiz olarak karşılanabileceğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here