Doğum Kilolarından Kurtulmak İçin Tüyolar

408

Daha hamile kaldıktan bir süre sonra, bu kiloları nasıl vereceğini düşünmeye başlayan hanımların korkulu rüyasıdır doğum sonrası kilolar. Hamilelik boyunca ideal kilo 12 kilogram olarak belirlenmiştir. Eğer hamilelik boyunca ideal olan 12 kiloyu aşmadı iseniz, formunuza kavuşmak sanıldığı kadar zor olmayacaktır.

Doğumun ardından ideal kilonuza kavuşmak için ilk 6 hafta oldukça önemli bir süreçtir. Bu sürede rahminiz eski boyutlarına kavuşup vücudunuz tutmuş olduğu için fazla sıvıyı atacaktır. Bu süre zarfında dengeli beslendiyseniz ve tatlılar ile fazla içli dışlı olmadıysanız, rahatlıkla formunuza kavuşabilirsiniz. Lohusalığın sonunda 45 kilo daha fazla kilonuz kalacaktı. Bu da ilerleyen süreçte dengeli beslenmeniz ile kolaylıkla verilecek bir kilodur. Doğumun ardından aldığınız bu fazla kiloları 9 ay boyunca yavaş yavaş aldığınızı ve 9 aylık sürede rahatlıkla vereceğinizi düşündüğünüzde işiniz kolaylaşacaktır. Diyet yapmanıza gerek kalmadan yeterli ve dengeli beslenerek karbonhidrata yüklenmeden kolaylıkla verebilirsiniz.

Doğum sonrası Kilolardan kurtulmak için tüyolar

  1. Süt olacak düşüncesi ile aşırı beslenmeyi bırakın.
  2. Karbonhidrat grubundaki besinlere dikkat edin ve 8 pozisyonu geçmemesine özen gösterin.
  3. Her besin grubundan yemeye çalışın. Kalsiyum, karbonhidrat, protein, sebze ve meyve gibi besinlerden yeterli ve dengeli olarak tüketin.
  4. Karın kaslarınızın normale dönmesi için egzersiz yapın. Eğer sezaryen ile doğum yaptıysanız bu egzersizleri daha çok ihtiyaç duyacaksınız. Her gün ihmal etmeden kendinizi zorlamayacak şekilde karın egzersizlerini yapmaya devam edin.
  5. Ara öğünleri atlamadan meyve ve yoğurt tüketin. Bunun yanında bebeğinizi emziriyorsanız, halsiz kalmamak için kuru incir, ceviz yada 1-2 bisküvi tüketebilirsiniz.
  6. Besinleri tüketirken dikkatli davranın. Tatlı ve hamur işlerini abur cuburu hayatınıza fazla sokmayın. Tatlı ihtiyaçlarınızı kuru ya da taze meyveler ile gidermeye çalışın.
  7. Akşam yemeklerinde ağır ve yağlı yemeklerden kaçının. Akşamları yoğurt ve çorba tarzı hafif besinler tüketebilirsiniz.
  8. Bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız aç kalmamaya özen gösterin. Daha çok süt yapıcı ve besin değeri yüksek olan yiyecekleri tercih edin.
  9. Dediğiniz her besinin ardından kilo alacağım düşüncesini aklınızdan çıkarın. Çok katı diyetler yapmayın ve asla kendi kendinize diyete girmeyin .

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here