Dikkat Rehberinizi Kopyalıyorlar

376

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlar hemen herkesin kullanım alanında yer alıyor. Ücretsiz olarak akıllı telefonlara indirilen ve arayan kişinin kim olduğunu bildiren uygulamalar son günlerde sıklıkla tercih ediliyor. Oldukça masum gibi görünen bu tarz uygulamalar için uzmanlar tehlike mesajları verdi. Böylesi bir uygulamayı telefonunuza indireceğiniz zaman bir kere daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Zira rehberinizi ele geçiriyorlar.

Akıllı telefon kullanımı her geçen gün artarak devam ediyor Akıllı telefonlarda son dönemde popüler olan arayan kişinin kim olduğunu söyleyen uygulamalarda telefonlara çok sıklıkla indiriliyor. Bu uygulamalar her ne kadar kullanıcının işine yarasa da, rehberde kayıtlı olmasa bile kimin aradığını söyleyen masumluğunun yanında, tehlike sinyalleri veriyor! Uzmanlar ilk bakışta akıllı telefon kullanıcısına kolaylık sağlayan bu tarz uygulamaların aslında tehlike saçtığını söyleyerek, kullanıcıların izni olmadan, numaraların istenilmeyen kişilerin eline geçmesine ya da abone sahibi kişilerin numaralarının sorgulanabilir olma imkanını ortaya koyduğunu açıklıyor.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Bu tarz uygulamalar akıllı telefonlara indirildikten sonra, rehber üzerinde işlem yapabilmek için telefon kullanıcısından onay alıyor. Telefona uygulamayı indirmek için onay işlemini tıkladıktan sonra, uygulama kullanıcının rehberini kendi veri tabanına aktarıyor. Böylelikle telefon numaraları ve isimler eşleştirilip, milyonlarca kayıt bulunan bir rehber elde ediliyor. Bu tür sorgulamaların karşılığında ücret alınmıyor olması da akıllarda soru işareti bırakıyor. Arayan kişinin kim olduğunu söyleyen bu uygulamalar, kullanıcının verdiği onay ile rehbere eriştikten sonra topladığı bilgilerle ne yapacağı ve ne amaçla kullanıldığı akıllarda soru işareti bırakan bir başka sebep; her ne kadar onun için işinizin bitmesini düşünerek telefonunuza indirseniz de,bu uygulamaları bir adım sonrası için neler getireceğini düşünerek kullanmanızda yarar var.

Rehberinizdeki kişi bilgilerin istenmeyen kişi ve kurumların eline geçmesi eminim sizin de hoşunuza gitmeyecek bir durum olacaktır. Konu hakkında uzmanlar; rehberde kayıtlı olup bu uygulamayı kullanmayan kişilerin ve tüm bilgilerini uygulamaları ve veritabanlarını aktarıldığını açıklarken, böylesi bir durumda ortaya telafisi olmayan yasa dışı sonuçları çıkabileceği açıklamasında bulundu. Her ne kadar teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor desek de, bu tür casus uygulamalar ile istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bir kere daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here