Demir Eksikliği Anemisi Rahim Kanseri Habercisi Olabilir

358

Türkiye’de birçok kadında görülen rahatsızlıklardan birisi de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık, çoğu bayanın hayatını olumsuz etkilemektedir. Birçok kişinin umursamadığı demir eksikliğine bağlı anemi için uzmanlar uyarıda bulunuyor. Bu rahatsızlığın rahim kanseri belirtileri arasında olabileceğini söyleyen doktorlar, böylesi bir durum ile karşı karşıya kalındığında; bayan hastaların özellikle kadın doğum uzmanları ve dahiliye uzmanları tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini söylüyor.

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada görülen ve en sık rastlanan anemi türü demir eksikliği anemisi olarak karşımıza çıkmaktadır. B rahatsızlık rahim kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle tehlike sinyali veriyor olabilir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Keskin, dünyada kadınların yüzde 30-35’inde, erkeklerin ise yüzde 10-20’sinde demir eksikliği anemisi görülebildiğini belirtti. Özellikle hamile bayanların karşı karşıya kaldığı bu annemi türünde tedavi olmaları gerekmektedir. Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık doğum ve düşük yapmak demir eksikliği anemisi sebepleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kadınlarda meydana gelen demir eksikliği anemisi, mutlaka kadın doğum uzmanlarınca detaylı bir şekilde incelenmeli takip ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Keskin, Demir eksikliği yapabilecek sorunlar için tüm hastalarda gastrointestinal ve üro genital sistem taraması yapılması gerektiğini belirtti. Aneminin çok fazla olması durumunda, kemik iliği yetersizliği yapabilecek durumların araştırılmasını tavsiye eden Keskin; hastanın bir hematoloji uzmanı ile görüşmesi gerektiğinin altını çizdi.

C vitamini önemli

Keskin “C vitamini demir emilimini arttıracağı için C vitamini içeren gıdaların da fazla tüketilmesi öneriler arasındadır. Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 3 ay, bazı vakalarda 6 ay boyunca ilaç kullanımı gerekebilir. Tedavi sırasında B12 ve folik asit vitaminlerinin alınımı da mutlaka sağlanmalıdır. Burada unutulmaması gereken, demir replasman tedavisinin süresinin mutlaka uzman doktorların görüşü alınarak planlanmasıdır.” şeklinde konuştu.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin demir eksikliğinde tedavi sürecinde büyük rol oynadığını söyleyen Keskin, bu dönemde zengin demir içeriği olan kırmızı et, balık, pekmez gibi gıdaların ağızdan alınan demire katkı sağlayacağını da altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here