David Rockefeller Hayatını Kaybetti

383

ABD’li milyarder iş adamı David Rockefeller’ın 101 yaşında hayatını kaybetti.

Aile sözcüsü Fraser Seitel, finans dünyasının önemli isimlerinden Rockefeller’ın ABD’nin New York kentinin Pocantico Hills semtinde, 20 Mart Pazartesi sabahı evinde kronik kalp yetmezliğinden dolayı öldüğünü duyurdu.

6 kalp nakli, 3 böbrek ve 2 de ciğer nakli olan Rockefeller’in 100.yaşında “200. yaşımı da kutlamak istiyorum” demişti.

David Rockefeller Kimdir ?

David Rockefeller, (d. 12 Haziran 1915 – ö. 20 Mart 2017) Amerikalı bankacı, iş adamı. Dünya imparatorluğu ve Yeni dünya düzeni, gibi söylemleri dikkat çekmiş ve geniş tepki toplamıştır. Rockefeller ailesinin üyelerinden olup Amerikan İç Savaşında ismini savaş gelirleriyle ve Standard Oil Company şirketinin kurucusu olup şirketi petrolden elde ettikleri mirasıyla bugünün Rockefeller şirketler grubunun kurucusu John D. Rockefeller’in büyük oğlu, Chase Bank’ın eski başkanı olup şu anda bankanın uzantısı olan JPMorgan Chase’in ortaklarındandır. New York’ta sayılı milyarderlerden biridir. Rockefeller şirketler grubuna üyesi olan Abby, John D. III, Nelson, Laurance and Winthrop isminde beş kardeşi vardır. 2008 yılında Harvard Üniversitesi’ne 100.000.000 $ bağışta bulunmuştur.

David Rockefeller’in sahibi olduğu şirketler, yönettiği ve yardım ettiği fonlar, sivil organizasyonlar dernekler, başta 1904 yılında kurulan dünyanın dört yanında öğrencilere burs veren Rockefeller Vakfı[6] ve diğer vakıflar ve kuruluşları ile dünyanın neredeyse yarısından bile fazla bir etki alanına sahip olup öğrencilere gelecek vaat eden binlerce gence verilen ünlü Rockefeller öğrenim bursu ülkelerin siyasetinde önemli rol oynar. David Rockefeller ailesi adına CFR’nin onursal başkanıdır.

Rockefeller ailesinin ve başkanı David Rockefeller’in hayırsever olarak adlandırdıkları şirketleri, dernek ve organizasyon gibi faaliyetleri birçok yazar ve aktivist tarafından eleştirilmektedir.

David Rockefeller Kimdir? ile ilgili bilgiler Wikipedia’dan alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here