DAEŞ VE FETÖ MENSUPLARI TUTUKLANDI…

428
istanbulda-daes-operasyonunda-28-kisi-tutuklandi

DAEŞ VE FETÖ MENSUPLARI TUTUKLANDI…

DAEŞ Operasyonları kapsamında 28 tutuklama

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Baş Savcılığı tarafından yürütülen dava kapsamında, İstanbul’da DAEŞ terör örgüne yönelik İstanbul Emniyetinin Terörle Mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda gözaltına alının 33 kişiden 4’ü adli kontrol tedbiri ile 28’ise tutuklama talebiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Örgütü ve Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından sevk edildikleri, Nöbetçi 9.  Sulh Ceza Mahkemesince tutuklandı. Sanıklardan bir tanesi daha önce savcılık tarafından serbest bırakılmış diğer dört sanık ise mahkeme kararıyla adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Baş Savcılığı tarafından 23 Aralık 2016’da 41 şüpheli için “silahlı terör örgütüne” üye olmak suçuyla yakalama kararı çıkmıştı. Operasyonlarda 33 kişi göz altına alınmıştı. 8 kişinin arama çalışmaları ise sürüyor. Bu 8 kişinin yakalanması için gece gündüz çalışan Terörle Mücadele ekipleri, vatandaşların şüphelendikleri kişileri ihbar etmesini istedi.

FETÖ’den birçok tutuklama

Sivas da gözaltına alınan 1 öğretim elamanı Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) içerisinde bulunması gerekçesiyle tutuklandı. Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından gözaltı altına alınan Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Elamanı F. U.  çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, “15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleşen ve hezimete uğratılan darbe girişimi sonrasında devlet içindeki paralel yapılanmaya yönelik yapılan operasyonlarda emniyet ekipleri tarafından gözaltına alınan 2 Jandarma tutuklanmıştır” denildi.

Batman’da FETÖ/PYD örgütünün mesajlaşma programı olarak kullanılan ByLock’u kullandığı tespit edilen ve açığa alınan, aralarında İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü O.Y.’ında bulunduğu 6 kişiden 4’ü yakalandı. Firar eden 2 sanık için arama çalışmaları sürüyor.

Trabzon’un Akçaabat ve Çaykara ilçelerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 59 kişiden 23’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Akçaabat ilçesinde göz altına alınan 30 kişiden 2 kişi savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Mahkeme tarafında 11 kişi tutuklanırken, 17 kişi adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Çaykara ilçesinde gözaltına alınan 29 kişi’den 12 kişi tutuklandığı, 12 kişinin adli kontrol ile serbest bırakıldığı, 5 kişinin ise firari olduğu aktarıldı.

Gaziantep’te Bylock Kullanan 37 Polis tutuklandı. Gaziantep Cumhuriyet Baş Savcılığının yaptığı açıklamaya göre, “Örgünün gizli mesajlaşma servisi Bylock’u kullandığı tespit edilen 37 polis tutuklanmış, 1 Polis de adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here