D Vitamini İle Kanserden Korunun

405

Ülkemizde her 3 kişiden birisinde görülmeye başlanan D vitamini eksikliği, ilerleyen yaşlarda bazı sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor. Yorgunluk, kas ağrıları, eklem ağrıları ve kemik erimesi ile kendini gösteren D vitamini eksikliği,  yaşın ilerlemesiyle birlikte kalp yetmezliğinin de nedenleri arasında yer alıyor. D vitamini eksikliğinin nedenleri ve baktığımızda; çok fazla kapalı alanda kalmak, düzensiz beslenmek ve güneşten yeteri kadar yararlanamamak olduğunu görüyoruz. Özellikle çocuklarda büyüme gelişme ve bağışıklık sisteminin gelişmesinde etkili rol oynayan D vitamini, kemik ve diş gelişmesinde, vücutta kalsiyum oranında büyük rol oynamaktadır. Çağımızın en büyük sorunları arasında yer alan D vitamini eksikliği özellikle çocuk ve yaşlıları tehdit ediyor. Kansere ve diyabete karşı koruyucu vitamin olarak bilinen D vitamini en çok güneşte bulunuyor.

D vitamini kanserden koruyor

Ülkemizde en çok görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanseri, her geçen gün sayısı artarak devam ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda kanser teşhisi koyulan kadınlar arasında, D vitamini eksikliğinin yaygın olduğu ortaya çıkmıştır. D vitamini yetersiz olan kadınlarda kanserin yayılma riski de çoğalıyor. D vitamini düzeyi kanda ortalama 50-70 ng/ml olmalıyken, meme kanserine yakalanan kadınlarda bu oranın daha yüksek seviyede olmasının, kansere bağlı metastazları azaltabileceğini ortaya koymuştur. Her D vitamini eksik olan kişi kansere yakalanma Sancak kronik rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalır bunların başında kemik erimesi şeker hastalığı bunama romatizmal hastalıklar ve yüksek tansiyon ilk sıralarda yer alır.

Yapılan araştırmalara göre D vitamini eksikliğinin kalp ve damar hastalıklarının yanında, kolon ve prostat kanserinde büyük etkiye sahip olduğu belirlendi. Laboratuvar çalışmalarına göre normalde E vitamini seviyesine sahip bir insan  vücudunda kanser hücreleri gelişmekte zorlanıyor.

D vitamini doğal yolla almanın en güzel yolu güneş ışınlarıdır. Özellikle ülkemizde bol miktarda bulunan güneş ışınları dik geldiği saatlerde yani 11.00 ile 16.00 arasında 20 dakika güneşlenmek günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 90’ını karşılamaktadır. Diğer yandan et süt yumurta ve deniz ürünlerinde de D vitamini bol miktarda bulunmaktadır..

Güneşlenme imkanı olmadığı zamanlarda özellikle kış aylarında D vitamini eksikliği ile başa çıkmak için doktor kontrolünden vitamin destekleri alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here