Çok Zaman Mı? Kaliteli Zaman Mı?

420

Çalışan annelerin sayısının hızla arttığı bir dönem yaşıyoruz. İş hayatında kadının rolü her geçen gün daha da artmakta. Bu durum ise anne ve babalar için bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Özellikle anne sevgisinin en yoğun olması döneminde çocuklarından iş gereği uzak kalan anneler, çocuklarına vasıflı bakıcı bulmakta zorlanabiliyor. Eğitimi kaliteli olsun diye çocuğunu özel kreşlere veren aileler de var. Peki bu şahıslar ve kurumlar anne-baba ilgisinin ve sevgisinin yerini doldurabiliyor mu? Tabi ki hayır…

Çalışan ebeveynlerin, özellikle annelerin çocuklarıyla çok vakit geçirmektense kaliteli zaman geçirmeye kafa yormaları gerekir. Sabahtan akşama kadar televizyonun karşısında dizi seyreden bir annenin,  çalışıp akşam eve gelen anne arasında fark yok. Her gün çocuğunun yanında olup da gerekli ilgiyi gösteremeyen ebeveynler de var. Bu nedenle çocuğa göstereceğiniz ilginin kaliteli olması çok önemli.

Çalışan bir annenin akşam saatlerinde, hafta sonu tatillerinde veya yıllık izinlerinde çocuklarıyla nasıl ilgilenmesi gerektiğini iyi bilmeli, bunun planını yapmalı. Boş bulduğu vakitte çocuğunuzla ilgilenirken onun eğitimine katkıda bulunabilecek, onunla birlikte oynayabileceğiniz oyunları oynamalısınız. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebileceğiniz, birlikte eğlenebileceğiniz oyunlar seçmeli ve oynamalısınız. Tabi burada yaş grubuna göre oyun ve oyuncak seçme de önemli.

0-2 yaş grubu çocuğu olan ebeveynler, bu dönemde çocuğa güven konusunu aşılayabilecek oyunlar oynamalı ve oyunlar birden kesilmemeli, sonuna kadar devam edilmeli. Yeni şeyler keşfetme döneminin başlangıcı olan bu yaş grubuna oyuncaklar seçilirken renkli, sesli, hareketli olmasına dikkat edilmelidir.

 

3 yaş grubunda ise soyut düşünmenin geliştiği bir dönem. Hayal kurmasına yardımcı olacak lego, oyun hamuru gibi oyuncaklar tercihe edilmeli. Masallar, hikayeler bu dönemde önemlidir. Masal veya hikayeler anlatarak çocuğunuza bazı değerleri anlatabilirsiniz.

4-5 yaş grubunda artık cinsel kimliklerin belirmeye başladığı bir döneme girilmiştir. Kız çocukları için evcilik, erkek çocukları için araba, tamir seti gibi oyunlar ve oyuncaklar dikkat çekmektedir. El becerilerinin tam gelişeceği bu dönemde kesme, yapıştırma, katlama gibi etkinliklere yer verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here