ÇOCUKLARIN BOYUNU UZATAN BESİNLER

457

                                                                                           

Çocukların gelişimi sırasında boy uzaması büyük önem taşımaktadır. Anne babalar çocukların ileride uzun boylu olmasını isterler. Bunun için boy uzatan besinleri tüketmesi gereken çocuklar, aynı zamanda yeteri miktarda D vitamini almalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi de boy uzamasında kendisini göstermektedir. Boy uzaması için yapılan yöntemler özellikle 8-10 yaş dönemlerinde etkili olmaktadır . B yaşlar çocukların büyüme yaşları olduğundan geleceğe yatırım yapılır ve boy uzamasına yardımcı olunur.Sizlerde çocuklarınızın ileride uzun boylu olması için hangi besinleri tüketmesi gerektiğini merak ediyorsanız, bu sorunun cevabını sayfamızda bulabilirsiniz.

Anne babalar tarafından hep merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkan boy uzatan yiyecekler arasında, elbette ki süt ve süt ürünleri ilk sıraları tutmaktadır. Bunun yanında susam, kuru meyveler, soya fasulyesi gibi boy uzamasında etkili olan birçok besinlerdir. Ülke genelinde baktığımızda çok fazla uzun boylu olduğumuz söylenemez ancak, bilinçli yetiştirilen genç neslin kendi ailesine göre daha uzun boylu yetiştiğini de görmekteyiz.

Beslenme alışkanlıklarının boy uzamasına etkili olduğu kadar genetik faktörlerin de bu alanda büyük bir role sahip olduğunu görmekteyiz. Bebeklikten itibaren dengeli ve doğru beslenen çocuklar yetişkinlik çağına geldiklerinde en az 10 santim daha uzun olabilmektedirler. Aynı zamanda yiyeceklerle sınırlı kalmayıp, spor dallarının da etkisi bulunmaktadır. Boy uzatan egzersizler, spor dalları, yeterli ve düzenli uyku, bu durumu olumlu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Boy Uzatan Yiyecekler

  • Siyah etler özellikle bu konuda çok önemlidir. Balıklarda bulunan siyah kısım bu konuda çok önemlidir. Kefal, palamut, uskumru, torik balıklarının siyah kısmında boyun uzamasını sağlayan etken madde çok daha fazladır. Bu balık, haftada 3 gün boyunca tüketilmelidir.
  • 6 ay içinde haftada bir kere, bir bardak kaynar suya bir tutam melisa yaprağı koyarak 5 dakika dinlendirip içildiğinde boy uzamasına faydalı olacaktır.
  • Haftada bir kez biberiye otu kaynar su içerisinde beş dakika demlendikten sonra tüketilmelidir.
  • Buğday özü olarak bildiğimiz ruşeym otu çocuklara günde 3 çorba kaşığı getirildiğinde boy uzamasında olumlu etkiler sağlamaktadır.
  • Protein yönünden zengin içerikli beslenen çocuklarda büyüme hormonu daha hızlı çalışır.
  • Sağlıklı mineraller içeren yiyecekler boy uzamasında önemli etkendir. Bunun yanında fazla tuz şeker ve kahve kalsiyumu olumsuz etkilediğinden dolayı çocukların tüketilmesi sakıncalı bulunmuştur.
  • D vitamini çocukların sağlıklı kemik gelişimi açısından büyük önem taşıdığından boy uzamasında da etkili olmaktadır.
  • Kas ve dokuların gelişimi için hayvansal gıdalar arasında oldukça etkili olan tavuk eti de boy uzamasına yardımcı olmaktadır.
  • Süt ve süt ürünleri peynir ve yoğurt A, B, D ve E vitaminleri açısından çok zengindir ve protein ve kalsiyum da içerirler
  • Protein ve enerji kaynağı olan yumurta içeriğindeki D vitamini sayesinde çocukların daha uzun boylu olmasına katkı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here