Çocuk Odasında Olmaması Gerekenler ve Tehlikeler

634
cocuk-odasi-01-2017

Çocuk Odasında Olmaması Gerekenler ve Tehlikeler

Çocuklar odalarında ne kadar güvenli? Çocuklar en çok sokakta mı evde mi güvendeler Uzman pedagoglar konuştu. “Çocuk odasında kullanılan ürünlerin çoğu çocukları tehlikeye atmakta.” Uzman pedagoglardan çocuk odasında olmaması gerekenler ve tehlikeleri siz değerli anne babalar için derledik.

Ne Yapmalısınız?

Çocuklar, anne babaların hayatlarındaki en değerli varlıklar olmasından dolayı, çocuklarına en güzel odayı kurmak, en güzel oyuncaları almak ve her şeyin en güzelini ona sunmayı isterler. Ancak, Uzman pedagoglar ve öğretmenler tarafından anne ve babaların bu aşırı düşkün ve bir takım bilgi eksikleri nedeniyle çocuklar odalarında bile tehlike altında bulunmaktadır. Eminiz ki, çocuğumdan gözümü ayırmıyorum dediğinizi duymaktayız. Ancak, çocuğunuz ne kadar uslu da olsa, çocuğunuzun odasına koyduğunuz eşya, dekoratif ürün ya da en basitinden bir oyuncak bile çocuğunuz için tehlike arz etmektedir. Uzman pedagogların araştırmalarına göre çocukların oyuncaklarının ve eşyalarının bilinçli olarak seçilme oranı %15 olarak sonuçlandı.

bebek-01-2017

Aileler, bebekleri olacağını öğrendikleri zaman kızsa pembe, erkekse mavi ya da çocuklar için dekorasyon yapmaya başlarlar. Pedagogların, her fırsatta dile getirdiği renkler ise ne pembe ne mavi. Çocuğun mental ve ruh sağlığı için beyaz ve sarı tonlarında oda ve eşya renklerinin en uygun dekorasyon rengi olduğunu belirtmekteler.

Bir diğer önemli konu ise,

Bebekler için alınan ayıcıklar, tüller garip sarkaçlar. Bu tarz dekoratif ürünler, yetişkinlerin gözünden bakıldığında sevimli gelse de onun ne olduğunu bilmeyen ve karanlıkta uyandığında karşı karşıya kalınan ayı gözleri veya sarkaçlar, çocukların karanlıktan ve bu tarz oyuncaklardan korkmasına ve psikolojik hastalıklara davetiye çıkarmakta olduğunu ısrarla pedagoglar tarafından vurgulanmaktadır. Çocuklar için yaşlarına göre oyuncak seçmeleri hem onları eğitirken hem de onları tehlikeden korumaktadır. Örnek vermek gerekirse, daha tam olarak adım atamayan, dik duramayan 1- 1.5 yaşlarındaki bebeklere bisiklet tarzı oyuncaklar alınması, onların küçük çaplı yaralanmalarına neden olabilmektedir. Bu sebeple, anne babalar, çocuklarına oyuncak alırken hem yaş kriteri aramalı hem de tehlike arz edebilecek ürünleri almamaya gayret etmelidirler.

Son Olarak…

Pedagoglar tarafından hazırlanan çocuk odasında olmaması gerekenler listesini anne ve babalar için paylaştık. İlk sırada balkon ve pencere camlarının demir parmaksız olması veya balkon ve pencereye ulaşımının kolay olması gelmektedir. Çocuklarınızın odasında demir parmaklı pencere veya balkon yok ise, acilen bu önlemi almanız ya da bu noktalara ekstra kilit sistemi uygulamanız pedagoglar tarafından önemle vurgulanmaktadır. Yine çocuk odalarında bulunan priz tarzı elektrik noktalarının kilit sistemi veya kamuflaj şeklinde dekore edilmesi de diğer bir önemli konudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here