Çocuğunuza Fırsat Verin

505

İyi bir anne ya da baba olmak için çocuğunuzun üzerine aşırı derecede titremek yanlış bir tutumdur. Annelik ya da babalık güdüsüyle çocuğunuzu gelebilecek tehlikelerden korumak için aşırı derecede titiz olmak aslında çocuklarda öz güven pantolonunu değiştirebilen belli bir yaştan sonra kendi sofrasını kurabilen bireyler yetiştirmek anne ve babanın tutumlarıyla çok yakından alakalıdır. “İşte annelik böyle yapılır.” algısı oluşturmak için çocuğunun arkasından elinde tabakla koşturan, okula gidip atletini değiştiren, sokağa çocuğunu çıkarmayan, evde bazı eşyalara dokundurtmayan anneler ne yazık ki çocuğuna iyilik değil kötülük yapıyor.

Evim batmasın diye çocuğuna suyunu kendi içiren, yemeğini kendi yediren ebeveynler de eşyadan daha çok çocuğunun eğitimine, gelişimine  odaklanmalıdır.  Bırakın çocuğunuz kaşığı alsın eline, döke döke ilk yemeğini yesin; yoksa ilerde de hep sizden yemek bekler ve iş hayatında da desteksiz bir girişimde bulunamaz. Daha ana sınıfında bir kız çocuğu sizinle mutfağa girsin, elini yüzünü una bulaştırsın, kendince hamuru yoğursun, sizinle pasta yapsın. O yaştaki bir çocuk, kendi yaptığı bir işten zevk alır, ben de yapabiliyorum mutluluğunu hisseder. Çocuğunuzu koruma duygusuyla iş yapmaktan geri tutup bu mutluluktan onu mahrum etmeyin.

Öğrenmenin yaşı yoktur derler ama bazı yetenekler de erken yaşlarda elde ediliyor. El yatkınlığı çocuk yaşlarda kazanılır. Öğrenme hassasiyeti olan dönemler geçiştirilirse, birtakım becerileri sonradan kazanmak zor olur. Atalarımız bunu “Ağaç yaş iken eğilir.” sözüyle çok güzel özetlemişler.

Çocuğunuz hata yaptığında “Bu onun için bir deneyimdir.” deme genişliğini gösterin. Suyu döktüğünde, kaşığı yanlış tuttuğunda, elini yüzünü batırdığında “bunlar başarmak için birer adımdır, öğrenme aşamasıdır.” diyerek çocuğunuzun özgüven kazanmasına yardımcı olmalısınız. Hangi anne baba uzun bir süre çocuğunun kendine bağımlı olmasını ister. Tuvaletini kendi yapan, yemeğini kendi yiyen, suyunu kendi dolduran, ödevlerini anne babadan yardım almadan yapan çocuğu kim istemez?

Ailelere düşen ise çocuklarının küçük yaşta yapmak istediklerine engel olmaması. Karar verme yeteneğinin gelişmesi için bunu yapmak gerekir. Küçük bir çocuğun evin her tarafını karıştırmasına, bazı nesneleri dokunarak öğrenmesine, merdivenlerden kendi başına tırmanmasına tehlikeli olmadığı sürece izin vermeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here