CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

550

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle toplum içersinde rahatlıkla pek fazla ifade edilemez. Çünkü bu hastalığa yakalanan kişilerde sürekli toplum tarafından dışlanma ve mühürlenme endişesi vardır. Aslında birçok kişinin sorunu olan bu hastalıklar fazla gündeme getirilmediği için insanların fazla bilgi sahibi olması da sağlanamıyor. Bu hastalıkların bazıları sadece genital bölgelerde olurken, bazıları da ciddi derecede insan sağlığını etkileyecek şekilde vücudu kaplayan belirtilerle olur. Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan bazıları eşlerden birinde bulunması halinde, hem eşi hem anne karnındaki bebeği etkiler. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık olanları, ”Gonore(Bel soğukluğu), Frengi(Sifiliz), Genital uçuk, Hepatit B, Hıv-AIDS’dir.

 

Gonore (Bel soğukluğu)

 

Gonore,  genitoüriner yolların (özellikle üretra ve serviks) enfeksiyon hastalığıdır ve etkeni Neisseria gonorrhoeae’dir.  Hastalığa yakalanmış olan erkeklerin bazılarında hastalık belirtisiz seyretmekle birlikte,  genellikle bu hastalığa sebep olan mikropla karşılaştıktan 3-6 gün sonra idrar şikayetleri ortaya çıkar.  Bunlar,  idrar yaparken yanma,  normalden daha sık idrara gitme ve penisten iltihaplı akıntı gelmesi şeklinde sıralanabilir.  Hastalığa yakalanmış olan kadınların çoğunda hastalık tamamen belirtisizdir.  Kadınlarda en önemli belirti,  rahim ağzından gelen yeşilimsi sarı renkteki akıntıdır.  Bu hastalığın en tehlikeli yönü,  hastalığın rahme ve tüplere yayılmasıdır.

 

Frengi (Sifiliz)

 

Hastalığa sebep olan Treponema Pallidum olarak adlandırılan bir mikroptur. Günümüzde bu enfeksiyonun sıklığı,  tüm dünyada giderek artmakta,  her 100, 000 kişiden 20’si bu hastalığa yakalanmaktadır.  Sıklığı özellikle büyük şehirlerde yüksektir.

İlk evrede,  cinsel organlarda ve çevresinde veya vücudun herhangi bir başka bölgesinde genellikle tek,  bazen de birden fazla sayıda deride ağrısız yara oluşmaktadır.  Bu yara ağrısız olduğu için bazen fark edilmeyebilir ve birkaç haftada kendiliğinden iyileşir.  İkinci evrede mikrop vücuda yayılım gösterir,  doku ve organlara yerleşir.

 

Genital Uçuk (Herpes)

 

Hastalığa sebep olan Herpes Simpleks olarak adlandırılan virüstür. Erkek ve kadında cinsel organlarda görülen bir hastalıktır. Anüs çevresinde de yerleşebilir. Bazen tamamen belirtisiz seyredebilir.  Belirtiler virüsle temastan 2-20 gün sonra ortaya çıkar. Herpes virüsünün en önemli özelliği,  ilk enfeksiyondan sonra sinir düğümlerin de sessiz kalıp,  zaman zaman yeniden aynı vücut bölgesinde tekrar ortaya çıkmasıdır. Hastalığın ne sıklıkta tekrarlayacağı,  kişiye göre değişkenlik gösterir (bazen her ay,  bazen yılda birkaç kez,  bazen de birkaç yılda bir kez gibi).  Hastalıklı kişilerde bulunan yaralar ile doğrudan temas ve cinsel ilişki sonucunda ve doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir.

 

Hepatit B

 

Bu hastalığa sebep olan Hepatit B Virüsü olarak adlandırılan virüstür.  Tüm dünyada yaygın bir sağlık sorunudur.  Akut,  kronik enfeksiyonlara veya taşıyıcılığa neden olabilir.

Hepatit B virüsünün sebep olduğu hastalık,  kronik hepatit (kronik karaciğer iltihabı) formuna dönebilmesi,  kronik hepatit oluşturduğunda ise karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine neden olabilmesi nedeniyle çok önemli bir sağlık sorunudur. Hastalığa yakalanmış kişilerde virüs kanda ve diğer vücut salgılarında (meni,  hazneden gelen akıntı gibi) bulunur.

 

HIV-AIDS

 

Bu hastalığa sebep olan Human Indeficiancy Virüs (HIV) olarak adlandırılan virüstür.

HIV’in son derece ciddi bir hastalık olmasının nedenlerinden biri,  bağışıklık sisteminin enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşan hücrelerine saldırması ve onları yok etmesidir.

HIV bağışıklık hücrelerini yok eder.  Bu hastalığın etkin tedavisi ve aşısı henüz bulunmamaktadır.  Hastalığının ilerlemisi aşaması,  bir başka deyişle,  enfeksiyona bağlı bağışıklık sisteminin zayıfladığı son hastalık evresine AIDS denir.  HIV kişiye bulaştığı anda bağışıklık sistemine zarar vermeye başlar. Virüs,  hastalığa yakalanmış olan kişinin bağışıklık sistemini,  uzun yıllar içinde yavaş yavaş (10 yıl ya da önceden sağlıklı olan yetişkinlerde daha uzun süre) yıkarak,  hastalıklarla savaşamayacak kadar zayıf düşürür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here