ÇİN’DEN UZAY’A İLK ADIM

450

ÇİN’DEN UZAY’A İLK ADIM

 

Çin Halk Cumhuriyeti 2020’ye kadar Mars ve Jüpiter’e keşif çalışmalarını başlatacağını açıkladı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Enformasyon İdaresinin yayımladığı, ”Çin’in 2016’daki uzay çalışmaları” isimli beyaz kitapta, tüm ülkelerin uzay’ın keşfi hakkında eşit haklara sahip olması gerektiğinin altı çizildi.

 

 

Ulusal kalkınmanın bir parçası

 

Ülkelerin bu konu ile ilgili yaptıkları çalışmalarda, insanlığın güvenliğinin ve dünya barışının desteklemeleri gerektiğini aktarılırken, Pekin yönetiminin yapılacak olan bu çalışmaları ulusal kalkınmanın bir parçası olarak gördüğü belirtildi.

 

Bugüne kadar yapılan çalışmalar anlatıldı

 

Beyaz kitap’ta, Çin’in 1956 yılından bu yana uzay ile ilgili yaptığı çalışmalarda anlatıldı. İnsanlı-insansız uzay projeleri ve yüksek çözünürlüğe sahip yer gözler uyguları gibi birçok çalışma yapıldığının aktarıldığı kitapta, yapılan planlamaya göre, Çang’ı-4 insansız uzay aracı, 2018 yılında ay’ın karanlık tarafına gönderileceği belirtildi. ABD’nin küresel konumlama sistemi (GPS) rakibi olarak üretilen navigasyon sistemi Beydou ise 2020’ye kadar 35 uydu ile tüm dünya’ya navigasyon hizmetini sağlamasın beklendiği söylenirken, bu konuyla ilgili çalışmaların sona gelindiği belirtildi.

 

Mars’ta araştırma yapılacak

 

Kitap’ta yer alan bir diğer bilgi ise, 2020’ye kadar Mars ve Jüpiter’in keşfi ve Dünya dışı hayatla ilgili araştırmalar yapılarak bu konuyla ilgili somut adımların atılmasının planlandığı ve Mars ile Jüpiter’den inceleme amaçlı parçaların toplanacağı aktarıldı. Mars’a gönderilerek parça toplanmasını sağlayacak insansız uzay aracının kavramsal tasarım çalışmasının bittiği açıklanırken, bu aracın teknik bilgisi olarak da 6 tekerlekli olacağı ve 4 güneş paneli ile çalışacağı, yaklaşık olarak da 200 kilogram ağırlığında olacağı kaydedildi.

 

 

 

ABD’den sonra ikinci ülke olacak

 

Çin Beyaz kitap’ta anlattığı bu projeleri sorun bir şekilde hayata geçirmeyi başarabilirse, ABD’den sonra Mars’a giden ve araştırma yapan ikinci ülke olacak. Geçtiğimiz Ekim ayında Cing Hayping ve Çin Dong adlı iki taykonotu taşıyan Şıncou-11 isimli uzay aracını fırlatmıştı. Pekin yönetimi 1956 yılından bugüne kadar uzay ile ilgili yaptıkları çalışmalarda önemli yol aldıklarını aktarırken, bu çalışmaların artık ulusal kalkınma için sonuç vermesini beklediklerini belirtiyor. Bu doğrultuda da Pekin yönetimi 2020 yılına kadar uzay ile ilgili projelerinin arasına üç kapsülden oluşan bir uzay istasyonu kurmayı da aldı. Eğer Çin tüm bu projelerini hayata geçirirse ABD’ye bu konuda önemli bir rakip olmuş olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here