Cilt Rengini Açan Maske Tarifleri

610

 

Yaz aylarında güneşin yüzünü sık sık gösterdiği ülkemizde ışınlar cilt tonumuzu olduğundan farklılaştırarak bizi esmerleştirir. Esmer olan ciltler ise bu dertten daha muzdarip olmaktadır.

Bu yüzden hanımlar bu sorun için çözüm yolları arayıp uygulamaya koyulma çabalarına girmeye başlar. Ve hanımlar bu yöntemlerden bazıları olan ve oldukça sağlıksız olan tebeşir tozu ve kireç taşı gibi yollara başvurmaktadır ne yazık ki. Bahsi geçen bu yöntemler sağlık açısından sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden size daha sağlıklı yöntemlerle cildinizin rengini nasıl açacağınızı göstereceğiz. Üstelik evde rahat bir şekilde bulabileceğiniz malzemelerle.

Piyasada bu alanda oldukça ürün bulunmaktadır ;ancak bunların çoğu kimyasal madde barındırır. Ve bu kimyasal madde içeren ürünlerin uzun süre kullanıldığında cilde zarar verdiği apaçık ortadadır. Bu yüzden daha çok oldukça sağlıklı, pratik ve kullanım yönünden rahat olan doğal cilt beyazlatma maskeleri tercih edilmelidir. Bizde üşenmedik ve sizler için oldukça sağlıklı ve pratik olan maskeler hazırladık, size de şimdiden kolay gelsin diyor ve sağlıklı günler diliyoruz.

Cilt Beyazlatıcı Portakal Kabuklu Yoğurt Maskesi

1 orta boyda portakal kabuğu

1-2 kaşık yoğurt

İyice yıkadığımız portakalın kabuğunu ince bir şekilde rendeleyelim. Kabukları yoğurtla karıştırdıktan sonra yüzümüze sürüyoruz. Maskeyi yaklaşık 20 dakika yüzümüzde bekletip ılık su ile çıkarıyoruz. Portakaldaki C vitamini cilt lekelerini açar. Yoğurt ise içerdiği D vitamini ve kalsiyum sayesinde cildi beyazlaştırır. Limonlu salatalık maskesi orta boy salatalığın yarısı Yarım limon suyu İyice yıkadığımız salatalığı soyalım. Salatalığı rende veya mutfak robotunda ezelim.

Tabiri caizse suyu çıkan salatalığa limon suyu da ekleyelim ve karışımı yüzümüze uygulayalım. Limon ve salatalık birleşince cildin beyazlaşmasını hızlandıracaktır.

Cilt Beyazlatıcı Domates Maskesi

1 domates (orta boy)

Yaklaşık 3 çorba kaşığı un Domatesi

Kabuklarından arındırıp rendeleyelim veya mutfak robotundan geçirelim. Domatesin üzerine alabildiği kadar un ekleyelim tarifte 3 kaşık olarak belirttik ancak domatesin büyüklüğüne bağlı olarak bu miktarı değiştirebilirsiniz. Karışımı yumuşak bir hamur kıvamına gelene kadar karıştıralım. Hamur haline gelen maskeyi yüzümüze sürüp yaklaşık 25 dakika yüzümüzde sertleşene kadar bekletelim. Maske sertleştikten sonra soğuk suyla birazda kazıyarak çıkaralım. Domatesin içindeki C vitamini lekeleri açar, aynı zamanda domatesteki likopende cildi gençleştirir ve sıkılaştırır.

Domatesteki asit de un ile birleşince renk açıcı etkiye sahip olur. Pirinç Maskesi Yarım çay bardağı pirinç unu 1 çay bardağı süt Malzemeleri karıştırıp az kıvamlı bir hale getiriyoruz. Elde ettiğimiz karışımı küçük bir fırça ile yüzümüze uygulayıp yaklaşık yarım saat bekliyoruz. Sürenin sonunda maskeyi soğuk su yardımıyla temizliyoruz. Pirinç unundaki nişasta renk açıcı bir özelliğe sahiptir. Sütün de besleyici ve nemlendirici etkisi vardır. Tarifini verdiğimiz tarifi haftada 2 defa uygularsanız cildinizin beyazlaşıp, parladığına şahit olacaksınız.

Cilt Beyazlatan Süt Toniği

Yarım çay bardağı süt 1 tatlı kaşığı bal Yarım bir limonun suyu Malzemelerimizi bir kaba alıp kıvam alana kadar karıştırıyoruz. Karışımımızı buzdolabına alıp soğuyana kadar bekletelim. Soğuyan karışımı pamuk yardımıyla yüzümüze sürüp yaklaşık yarım saat bekletiyoruz. Yarım saatin sonunda soğuk su yardımıyla toniği yüzümüzden temizliyoruz. Bu tonik cildi canlandırır ve rengini açar. Tabi toniği düzenli olarak haftada 4 defa uyguladığımızda bu etkilerine şahit oluruz.

Cilt Beyazlatıcı Leke Açıcı Maske

1 yemek kaşığı un (buğday unu olursa daha iyi olur)

1 çay kaşığı zerdeçal

1 tatlı kaşığı limon suyu

Malzemelerimizi bir kaba alıp macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz . Kıvama gelen karışımımızı yaklaşık 25 dakika boyunca yüzümüzde bekletiyoruz. Aslında bu süre daha kısa da olabilir, eğer maskeniz yüzünde sertleşirse de çıkarabiliriz. Tabi bunu elinizle kontrol edin. Sonrasında yüzümüzde sertleşen maskemizi soğuk su yardımıyla çıkarıyoruz.

Maskenin içindeki undan dolayı bu işlem biraz zor ve acıtıcı olabilir maskeyi çıkarırken elinizle kazımamız gerekecek çünkü. Maskenin içindeki limon suyu sayesinde cilt lekelerimiz açılacak, buğday unu ise yüzümüzü sıklaştırıp sarkmasını önleyecektir. Nemlendiren ve Beyazlatan Bal Badem Maskesi 1 tatlı kaşığı süt tozu 1 yemek kaşığı badem 1 yemek kaşığı bal Bademimizi havanda ya da robot veya blenderda un gibi olana kadar ezelim. Un haline gelen bademimize balı ve sütü ekleyip macun kıvamına getirelim. Macunumuzu yüzümüze sürüp yaklaşık 20 dakika bekleyelim. 20 dakikanın sonunda soğuk su yardımıyla maskeyi yüzümüzden çıkaralım. Maskemizdeki süt ve bademin nemlendirici özelliklerinden dolayı cildimiz nemlenir ve rengi açar. Aynı şekilde bal da yüzümüzü yumuşatır ve yüzümüzdeki hücreleri yeniler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here