Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Cilt Lekeleri için püf noktalar…

609
gunes-lekeleri

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Cilt Lekeleri için Püf Noktalar

Özellikle de yaz aylarında her yaşta kişinin karşılaşacağı bir durumdur. Aklımıza ilk gelen güneş lekeleridir. Ancak cilt lekeleri sadece güneş lekelerini içermemektedir. Sivilce, kahverengi lekeler, çiller, doğuştan gelen lekeler cilt lekeleri olarak adlandırılmaktadır.

Peki Cilt Lekelerinin oluşmasını önlemek için neler yapabiliriz?

Öncelikle Lekelere sebep olanlar nelerdir onları bularak nedenleri ortadan kaldırmamız lazım. Cilt lekelerinin ortadan kaldırılması için yazmış olduğumuz bu makalemizi siz sayın okuyucular ile paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bunlara neden olan etkenleri sizler ile paylaşalım.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cildimizde farklı renklerin ortaya çıkması ile oluşmaktadır. Pigmentlerin birikmesi ve cilt lekesinin oluşmuş olduğu bölgede birikmesi sonucunda lekeler oluşmaktadır.

– Uzun süre güneşe güneşte duruldu ise
– Kalıtsal faktörlerden dolayı ortaya çıkması
– Kullanılmış olan bazı kimyasal maddeler ve içmiş olduğumuz ilaçlar. Cilt lekesi nedir diye birisi bize sorduğu zaman aklımıza ilk olarak yüzümüz gelmektedir. Fakat Cilt Lekeler vücudumuzun her yerinde görülmektedir. Güneşte fazla kalma sonucunda ultraviyole ışınları cildimize direk olarak temas ettiği için bu lekeler oluşmaktadır.

Peki Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Birçok yöntem bulunmaktadır. Bazıları medikal bazıları da bitkisel, maske yöntemidir. Okumaya devam sayın okur. Bu Yazımızda cildinizde ki lekelerden kurtulacaksınız. Yazıyı sonuna kadar okuyalım…

MEDİKAL YÖNTEMLERİ:

– İçerisinde asit içeren kimyasal ürün kullanmak: Bu kimyasal asit içeren ürünleri kullandığımız zaman cildimizde soyulmaya yol açmaktadır. Keşke kimyasal ürünler değil de evinizde doğal maskeler hazırlayarak yapsak daha sağlıklı olacaktır. Örnek verecek olursak içerisinde asit içeren Sirke bu işlemler için en uygunudur.?

Fakat dikkat etmemiz gereken bir durum bulunmaktadır. !!! İçerisinde asit içeren ürünlerin bazılarında kanserojen madde bulunması nedeni ile dikkatli olmamız gerekmektedir. Cilt lekeleri için kullanış olduğumuz meyve asitleri sadece cilt lekeleri için değil de sivilce izleri içinde kullanmaktayız.

Kimyasal Peeling:

Derinin üst kısımların soyulması lekeleri ortadan kaldırmasında yaramaktadır. Ancak deride deride yanma, hassasiyet gösterme, kızarıklık gibi yan etkileri bulunmaktadır. Kimyasal peeling sadece sorun olan bölgelere uygulanmaktadır.

Lazer Uygulaması

Başka bir çözümü ele alacak olursak oda lazer uygulamasıdır. Tıpkı kimyasal peeling de olduğu gibi deri soyulmalar görülmektedir. Başlıca yan etkileri bulunmaktadır. Yanma, ağrı, kaşıntı ve kabuklanmalar. Lazer uygulaması için siz sayın okurlarımıza tavsiye verecek olursak Lazer uygulamasını muhakkak yıllık tatilinize denk getiriniz. Sebebi ise yan etkileri geçene kadar evden çıkmama zorunluluğu yaşayabilirsiniz.

Mezoterapi:

Cilt lekelerinin giderilmesinde rol oynayan Mezoterapi, yüzümüze renk açıcı işlemler uygulamaktayız. Ya da cildin üst kısımlarını soyarak lekelerin kaybolmasını sağlamaktayız. Mezoterapi ile cildin alt kısımlarında ki hücrelerin vitaminler yolu ile yenilenmesini sağlamaktayız.

Cilt Lekeleri için Krem Yöntemi:

Eczanelerde bulunmaktadır. Satın alabileceğimiz dermo-kozmetik üretilmiş olan kozmetik amaçlı kremler güneş lekelerinin geçmesinde önemli rol oynamaktadır. Cilt lekelerine maske evde kendi başımıza uygulayabileceğimiz bitkisel birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak medikal yöntemlere göre daha yavaş ve daha geç sonuç verse de sağlıklı bir yol denemiş olmaktayız. En önemlisi de budur. Hatta bu doğal maskelerin cildimize birçok faydası bulunmaktadır.

– Limon Maskesi Gerekenler:

Maydanoz ve Taze limon suyu

Hazırlanışı:

Maydanozu doğrayarak kaynar suda kaynatınız. 15 dakika kaynadıktan sonra soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra ise 5 yemek kaşığı kadar bir miktarda içerisine taze limon suyu atınız. Sonra bu karışımı pamuk yardımı ile yüzünüze sürünüz. İnanın limonun içerisinde ki asitler sayesinde cildinizde ki lekelerin görünümün azaldığını göreceksiniz.

Başka Bir Limon Maskesi Gerekenler:

1 yemek kaşığı kafur yağ
2 yemek kaşığı rendelenmiş halde maydanoz
2 yemek kaşığı kadar da rendelenmiş salatalık
1 çorba kaşığı kadar rendelenmiş soğan ve
1 çorba kaşığı kil.

Hazırlanışı:

Tüm malzemeyi karıştırarak yüzünüze ya da sadece lekelerin bulunduğu bölgelere sürünüz. 20 dakika kadar bekleyiniz. Ilık bir su ile yıkayarak rahatlayınız. Bu yöntemi 2 hafta düzenli bir biçimde kullanırsak eğer olumlu etkilerini göreceğiz.

Suna Duman kaya Cilt Lekelerine Çözüm

– Elma Sirkesi 2 su bardağı ve 3 yemek kaşığı kadar elma sirkesini bir cezveye koyarak kaynatınız. Ocağı kapatarak yüzünüzü karışımın üzerine getirerek buharına tutunuz. Karışım soğuyana kadar devam ediniz. İşleminiz bittikten sonra da 1 yemek kaşığı sirke ile 1 bardak suyu karıştırarak yüzünüzü silin. Haftada en az iki defa uygulanmasında büyük fayda bulunmaktadır.

Sizlere Özel Olarak Karışımlar Gerekenler:

1 tatlı kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Yoğurt ve kabartma tozunu karıştırarak yüzünüze iyice yedirin. Yaklaşık olarak 15 dakika bekletiniz. Toplam 4 defa yapınız. Yanı 1 Saatin her 15 dakikasında yapın. Maskeyi ise ovarak cildinizden çıkarınız. 1 saat süren bu uygulamadan sonra ılık su ile yıkayınız. Bir çok lekeyi kaldırmaktadır. Haftada 1 defa uygulayınız.

Salatalık Uygulaması:

Salatalık çok kusursuz bir lekele çıkarıcıdır. Salatalıklar cildimizde birçok sorunu çözmemizde faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here