Çayınızı Zehir Etmeyin

582

 

Hayatımızın vazgeçmeleri zarı arasında yer alan, kimi zaman keyif kimi zaman bir şeyler yediğimiz sıralarda içtiğimiz çay, doğru demlenmediği takdirde kansere kadar varan ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Uzmanlar çay demleme esnasında dikkatli olmamızı uyarırken, yüksek ısı ile demlenen çayların sağlığı tehdit ettiğini vurguluyor  Peki sağlıklı çay nasıl demlenir ve çay demlerken nelere dikkat edilmesi gerekir İşte biz de tam bu konu hakkında sizlere bilgi vermek istedik .

Acı çaya dikkat

Çay demlerken doğru bildiğimiz yanlışlar arasında, yüksek ısı ile suyu direk çayın üzerine dökmek yer alıyor. Ciddi sağlık sorunlarına neden açan bu durum nedeni ile çay bitkisinde bulunan tein ve tanen bileşenlerinin, savunma mekanizması olarak salgılandığında aktif hale geldiğini söyleyen uzmanlar, bu bileşenleri uzun süre maruz kalan kişilerde başta kanser olmak üzer, birçok rahatsızlığın ortaya çıkabileceğini savunuyorlar.

Elbette ki taze ve doğru şartlarda demlenmiş olan çayın tadı ve faydası tartışılamaz bir gerçek. Çay tiryakileri iyi demlenmiş bir çayı daha kokusundan hissederler. Bayatlamış çaylarda tein ve tanen bileşenin daha çok açığa çıktığını ve acı bir tat bıraktığını söyleyen uzmanlar,” acı ve bayat çayı kesinlikle içmeyin ” uyarısında bulunuyor. Bu çaylarda denen denilen bileşiklerin aktif hale gelmesi ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Sağlıklı çay nasıl demlenir?

Çay demlenirken kesinlikle altta su kaynarken, üstteki demleyin içerisine kuruçay bekletilmez. Çünkü kaynayan suyun üzerinde bulunan demlik içerisindeki çay taneinleri hızlı çözülmeye başlar ve çayın bayatlama süresi kısalır.

Su kaynadıktan sonra ocaktan alıp bir iki dakika kadar ilk sıcaklığının geçmesini bekleyip, ardından üstüne kuru çayı koyarak, kaynamış suyu çayın üzerine değil demliğin kenarından dökerek demlenmelidir. Bu şekilde demlenen çay üzerine direk kaynar su dökülmediği için yanmayacak acı olmayacaktır. Çay kavurarak üst yüzeye çıkmalı ve 15 dakika sonra kendiliğinden çökmelidir.

Çay demleme de bir diğer teknik ise; kaynayan suyu üst demliğe boşaltıp, ardından ilk sıcaklığın geçmesini bekleyip, kuru çayı demlikteki kaynamış suyun üzerine  dökmek olacaktır. Demliğin kapağını kapattıktan sonra 20 dakika hiç kıpırdatmadan demlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde demlediğiniz çayın hem lezzetli hem de sağlıklı olması açısından, gönül rahatlığı ile içebileceksiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here