Çay İçenler Yaşadı

880

Çay tiryakilerine yakından ilgilendiren süper bir araştırma yapıldı. Her gün çay içenler bunama riskini ortadan kaldırıyor. Çağımızın sorunu haline gelen bunama yani bilişsel bozukluk her gün düzenli çay tüketenlerde yüzde 50 oranında azalıyor. Genetik Alzheimer riski taşıyan yaşlılarda, bu olasılık yüzde 86 oranında çay içmeyenlere göre olumlu sonuçlar doğuruyor. Çayın hafızayı iyileştiren ve beyin hücrelerini koruyan bio aktif bileşikler içermesi Alzheimer önüne geçilmesinde büyük etki sağlıyor.

Günde iki bardaktan fazla çay iyi geliyor

55 yaş üstü 900 Çinlinin katıldığı Singapur ulusal Üniversitesi’nde Yapılan araştırmaya göre 2003 ve 2005 yılları arasında tükettikleri çay miktarı, 2010 yılına kadar her iki senede bir katılımcıların bilişsel işlevleri üzerinde süregelen araştırma gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan katılımcıların 72’sinde bilişsel bozukluk meydana gelirken, günde iki veya daha fazla bardak yeşil veya siyah çay içen katılımcıların incelenmesi üzerine, bu riskin yüzde elliye kadar azaldığı ortaya çıktı. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, ortaya çıkan bu durum çayın yapraklarındaki kateşinler, theaflavinler, thearubiginler ve L-theanine gibi bio aktif bileşiklerden kaynaklandığını belirtti.

Kalp krizine de engel oluyor

Ülkemizde çok sık olarak tüketilen çay, belki de bu faydalarının bilinmesi ile artık daha bilinçli tüketilecek. Çay konusunda yapılan araştırmalara baktığımızda, 1 ile 3 fincan yeşil çay içen insanlarda kalp krizi riskini yüzde 20’lik bir azalma görülüyor. Diğer yandan inme riskinde yüzde 35’lik düşüş yaşandığı ortaya koyuluyor.

Çayın faydaları saymakla bitmiyor. Gün içerisinde 4 ya da daha fazla bardak yeşil çay içenler formlarını kurdukları gibi, kalp krizi geçirme ve kolesterol riskini de azaltıyor. Japon araştırmacılar çayın dişlere de çok faydası olduğunu ağızdaki ph seviyesini olumlu etkilediğini tespit ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here