BTB’nin İşlem Hacmi Arttı

247

Bursa Ticaret Borsası (BTM) 2016 yılı işlem hacminde yüzde 26’lık bir gelişme göstererek, 2 milyar 636 milyon 488 bin 530 TL ile yeni bir rekora imza attı. Konu ile alakalı açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Özet Matlı,” Geçtiğimiz yıl yaşamış olduğumuz tüm olumsuzluklara rağmen üyelerimizin yaptığı katkılar doğrultusunda borsamızın işlem hacmi yüzde 26 artarak önemli bir gelişme göstermiştir” dedi.

İstikrarın önümüzü görebilmekten geçiyor

2016 yılının kendileri için zor geçen bir olmasına karşın bu büyümenin gerçekleşmesinde istikrarlı çalışmalarının olduğunun altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Matlı, ”2016 yılı hem global ekonomide hem de ülkemizde meydana gelen olaylar neticesinde gerçekten zor bir yıl oldu. Ne terör, ne bölgesel sorunlar, ne de ülkemizin büyümesi konusunda önümüzü kesmek için yapılan saldırılar hedeflerine ulaşamadılar ulaşamayacaklar da. Biz bu piyasada her fırsatta istikrardan yana olduğumuzu belirtiyoruz. Çünkü istikrarın önümüzü görebilmek, yeni yatırım, üretim, büyüme ve daha çok ihracat adına bize sağladıklarını biliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu başarı tüm üyelerimizin başarısıdır

Bu başarının sadece Bursa Ticaret Borsası tarafından elde edilmediğini aktaran Matlı, “2016 yılında Bursa Ticaret Borsası en yüksek tescil işlem hacmine ulaşırken üyelerimizin katkısını göz ardı edemeyiz. Bu başarı sadece Bursa Ticaret Borsasının başarısı değildir. Bu doğrultuda 2017 yılında da tüm üyelerimiz ile birlikte aynı başarıyı göstereceğimizi umuyoruz. Ülkemiz ve Bursa için bu yılda da omuz omuza vererek birlik ve beraberlik içerisinde üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya ve buna engel olmak isteyen tüm güçlere karşı koymak adına da elimizden geleni fazlasıyla yapacağız. ” şeklinde görüş bildirdi.

En çok işlem gören ürünler

Bursa Ticaret Borsasında en çok işlem gören ürünler hakkında da bilgi veren Matlı, “2016 yılında en çok işlem gören ürünümüz 979. 7 milyon lira ile zeytin oldu. Bu konuda Gemlik ilçemizin katkıları tartışılmaz. İkinci sırayı 255. 8 milyon lira ile yaş sebze ve meyve ürünlerimiz aldı. Üçüncü sırayı 204 milyon liralık işlem hacmiyle canlı hayvan alırken dördüncü sırayı 193. 1 milyon liralık işlem hacmiyle et aldı. Bu ürünlerin arasında olmayan ama geçtiğimiz yıla oranla büyük artış gösteren mısır’da 191. 2 liralık işlem hacmi oluşturdu. Umuyoruz ki 2017 yılı daha iyi geçecek. Üye sayımızda da yüzde 11’lik bir artış konusu. Buda üyelerimizin 1000 ’e yaklaştığı anlamına geliyor. Biz Bursa Ticaret Odası olarak istikrarımızdan, projelerimizden, üyelerimizin sorunlarına karşı çözümlerden asla vazgeçmedik geçmeyeceğiz de.” diyerek sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here