Blender Yüzünden Bebekler Çiğnemeyi Öğrenemiyor

525

Ek besine geçen bebekler için anneler çocuklarının daha kolay tükete bilmesi adına, yiyeceklerini blendırdan geçiriyor. Çocukları düşünerek yapılan bu davranış, ne yazık ki onların çiğnemeyi öğrenmesine engel oluyor. Çiğnemeyi öğrenemeyen bebekler ise parçalı yiyecekleri yemekte güçlük çekerek kusuyorlar. Bebeklerin yiyeceklerini blender dan geçirmenin çok masum bir davranış olmadığını belirten uzmanlar, bu konuda dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu.

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler 6. aydan sonra ek gıda geçmeye başlarlar. Bu aylardan sonra ek gıda almayan bebeklerde demir eksikliği görülebilmektedir. 1 yaşından önce bebeklerin pütürlü gıdalara geçmesi, yutma alışkanlığını geliştirilmesi gerekmektedir. Beslenme sırasında yiyecekleri kendiyle eli ile ağzına alıp götürmesi, 9. aydan sonra da yiyecekleri yavaş yavaş kendi isteği ile kendisinin tüketmesi gerekir. Bu konuda annelerin, aslında bebeklerini düşünerek yaptığı yanlışlar bulunuyor. Bebeğe verilecek besinlerin blendırdan geçirilmesi, onun pütürlü gıdalara alışmasını engelliyor ve bebek bu şekilde çiğneme alışkanlığını geniştir emiyor.

Prof. Dr. Tülay Erkan, özellikle ek gıdaya geçişte blender kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Erkan, şöyle konuştu:

“Bebeklerin beslenmesinde sorun, ek gıdalara geçişte başlıyor. Bu dönemde daha kolay alsın yesin diye diye yiyecekler blenderdan geçirilirse bebek daha kolay yiyecektir. Ama ileride çok büyük sıkıntılar yaratacaktır. Blender ile pütürsüz hale getirilen yiyeceği bebek iştahla yiyecektir ama pütürlü yiyeceğe geçince bu aileler doktor doktor geziyor. Bu bebeklere ‘blender bebek’ deniliyor. Bebek pütürlü yiyeceği ağzına aldığında çiğneme, karıştırma gibi hareketleri yaparken öğürme refleksleri yaşayacaktır. Biraz öğürüyorsa çocuk almıyor deyip geri adım atmamak gerekiyor. Bunları doğal karşılamak lazım. Bu hareketlerine katkıda bulunursak çocukların konuşmalarının daha kolay geliştiğini görüyoruz. ‘Çocuk öğürüyor, sanki çıkaracak’ gibi yanlış yorumlarsak ileride yemeyen içmeyen çocuklar haline gelirler.”

Bebeklerde çiğneme alışkanlığını kazandırmak için:

  • Yedi sekiz aylık bebekler için ekmeğin kabuğunu verin
  • Muz, armut, erik gibi yumuşak meyvelerden kesip verin
  • 9 -10 aylık çocuğa kesilmiş meyve vererek çiğneme alışkanlığı geliştirilebilir
  • Bebeğe yemek yedirirken kesinlikle çatalla ezip vermemeli
  • Bebeğin yemekleri blender dan getirilmemeli
  • Bebeğiniz yemeği yerken karşısında çiğneme taklidi yaparak onu teşvik edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here