Bıyık Ekimi Nedir?

480

Toplumumuzda ”köselik” olarak adlandırılan ve bir takım hormonların neden olduğu, üst dudakta kıl çıkmama durumu için, teknolojinin ilerlemesiyle bıyık ekimi işleme yapılmaktadır. Erkeklerde üst dudakta kıl çıkmayan bölgelere saç ekilmesi ile gerçekleştirilen bıyık ekimi son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ekilecek bölgeye ense kıllarından saç kökleri alınarak işlem gerçekleştirilmektedir.  Birçok kişiyi psikolojik olarak etkileyen bıyıkların çıkmama sorun ona bu şekilde çözüm sunulmaktadır

Bıyık ekimi için yapılan işlemlere baktığımızda; ensenin yukarı bölgesinden saç kökleri alınarak, bıyık ekilecek olan üst dudak bölgesinde nakil işlemi gerçekleştirilir, bu bölgeye saç kökleri ekilir. Özelliklerini koruyarak saç kıllarının uzaması devam ettirilir. Saç köklerinin ekim sıklığına büyük bir itina ile dikkat eden uzmanlar, çok sık ekmemeye gayret gösterirler. Çünkü sık ekilen saç kökleri iyi beslenemez ve 4-5 ay sonra yeniden saç ekimi gerektirir. Bıyık bölgesi için 400 ya da 800 gibi miktarda saç kökü ekmek yeterli olmaktadır.

Bıyık ekme yöntemleri

Ülkemizde çok tercih edilen bir yöntem olan iğneli fue  yöntemi en sağlıklı olanıdır. Maliyeti uygun olan ve cerrahi bıçak kullanılmadan gerçekleştirilen bu yöntem; ense bölgesinden alınan saç kökleri iğne yardımı ile sorunlu olan bölgeye ekim yapılması ile gerçekleştirilmektedir.

Mikromotorlu Fue; Bu yöntemde de bıçak kullanılmaz ve özel iğneler ile ekim gerçekleştirilir. Yapılan bıyık ekiminin ardından kesinlikle iz kalma sorunu yaşanmaz. Maliyeti uygun olan bu işlemde dezavantaj ise bıyık ekiminden sonra saçların bir numara olarak kesilmesi gerekir.

Fut yöntemi; Yine ense bölgesindeki kıllardan şerit halinde kesilerek sorunlu bölgeye nakil yapılan bir yöntemdir. Saç köklerinin alındığı bölge estetik ameliyat ile kapatılır ve burada iz kalması kimileri için sıkıntı olabilir. Maliyeti oldukça yüksek olan bu  yöntem çok fazla tercih edilmemektedir.

Bıyık ekiminin ardından 2 gün boyunca ekim yapılan bölge korunmalıdır. Cilde zarar verecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Kızarıklık ya da kabuklaşmış süreci dört gün devam edeceğinden dolayı hani yapılmamalıdır. Bıyık ekilen yer birkaç gün sonra iyileşmeye başlar ve iz kalmaz bir yıl içerisinde tam anlamı ile bıyıklar normal olarak çıkmaya başlar .Ekim yapılan bölgede kaşıntı var olması doğal bir süreçtir . Ancak bu bölgeler ile oynanmamalı ve kesinlikle kaşıma işlemi gerçekleştirilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here