BİR ŞİFA YÖNTEMİ AKUPUNKTUR NEDİR?

461

Akupunktur bir çeşit alternatif tıp metodudur. Kaynağı ise gizemli dünyalar barındıran Çin ülkesidir. Modern tıp dünyasının çare bulamadığı birçok hastalığın iyileşmesini sağlayan bu yöntem vücudun ağrıyan bölgelerine batırılan özel iğnelerle uygulanan bir yöntemdir. Şöyle bir benzetmeyle daha da somutlaştırabiliriz. Önünüzde şifreli bir kasa var. Uygun şifreyi girdiğinizde cihazın dijital beyni kasanın açılmasına izin veriyor. Akupunktur tedavisinde de vücudun belli noktalarına batırılan iğneler sayesinde beyin uyarılıyor. Beynin gönderdiği sinyallerle vücut bu bölgelerde  salgılama gerçekleştiriyor. Daha çok baş, bel ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrılar için kullanılan akupunktur insanlık tarihinin en eski tedavi metotlarından biridir. Bu tedavide çelik,gümüş ve altın gibi madenlerden yapılan özel iğneler kullanılır.

“Acus” iğne, “puncture” ise batırmak anlamına gelen akupunktur tedavisinde insan bedeninin enerji merkezleri iğneler sayesinde uyarılır. Cizvit papazlarının adını verdiği bu tedavi yöntemi Çinli cerrahlar tarafından binlerce yıl önce kullanılmaya başlanmıştır. İnsan bedeninde on dört ayrı enerji merkezi vardır. Bu merkezlerde bulunan direnç noktaları ise insan bedeninin diğer organları ile ilişkilidir. Bu tedavinin felsefesinde insandaki yaşam enerjisini düzene sokmak yatar. Vücudumuzun bütün yüzeyini kapsayan bir enerji ağı vardır. Bu yaşam enerjisinin düzeyini ve yönünü değiştiren noktalar vardır. Bir nevi akupunktur tedavisi sayesinde bu enerji kontrol altına alınmış oluyor.

Son yıllarda sıkça uygulanmaya başlayan akupunktur daha çok ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. Migren, bel ağrısı, ayaklarda ve kollarda uyuşma, yorgunluk, bitkinlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde önemli derecede etkili olduğu görülmüştür. Bu tedavinin hiçbir yan etkisi ve riski yoktur.

Uyku problemi yaşayan, psikolojik sorunları olan hastalar da bu tedaviyi kullanabiliyor. Stresin sebep olduğu migren gibi baş ağrılarının da bu yöntemle iyileştiği görülmüştür. Lokal olarak uygulanan iğneler sayesinde o bölgelerde kan akışı hızlanır ve rahatsızlığın iyileşmesini sağlar. Vücuttaki enerji bölgelerinde bir zayıflama, azalma ya da çoğalma gerçekleştiğinde akupunktur tedavisi bu bölgede enerji döngüsünü düzenler, vücudun kendi kortizonunu salgılamasını sağlar ve şifa bulunmasına  yardımcı olur.

Artık günümüzde de tıp fakültelerinde eğitimi verilmeye başlanan akupunktur tedavisinin temelinde vücudun enerji merkezlerinin uyarılması vardır. Aslında bizler de ağrıyan yerimize masaj yaptırarak bu uyarma işlemini yapmış oluyoruz. Akşam eve geldiğimizde omuzlarımızı ovdurmak, belimize masaj yaptırmak bir çeşit uyarma işlemidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here