BİLİNMEYEN SPORLAR

1080

BİLİNMEYEN SPORLAR

 

Aslında çok faydalı olmasına rağmen popülerliği olmamasından dolayı hayatımızda pek karşımıza çıkmayan birçok spor dalı mevcut. En az günümüzde popüler olan sporlar kadar eğlenceli ve  çekişmeleri olan bu sporlar maalesef gerekli ilgiyi göremediği için çoğu zaman yerel spor olarak kalmıştır. Aralarından bazıları zaman zaman olimpiyatlarda yer almış olsa da olimpiyat serüvenleri uzun süreli olmamıştır.İşte sizler için hazırladığımız bilinmeyen sporlar;

 

Korfball

Korfball Hollanda’da çıkmış bir spordur.1993 yılında dünya genelinde tanınmaya başlanmıştır. Korfball’ın en dikkat çekici özelliği takımların kadın ve erkeklerden oluşmasıdır.8 kişilik takımlarda 4 erkek 4 kadın sporcu bulunur. Korfball basketbol’a benzemesiyle bilinir. Basketbol’dan farkı ise topun pota yerine sepete atılmaya çalışılmasıdır.

 

Bowls

Bowls sporunun doğum yeri İngiltere’dir. Bu spor fazla hareket etmeye ihtiyaç duymadığı için yaşlı insanlarında yapabileceği bir spor özelliğini taşımaktadır. Yan tarafından basık olan topun hedefe en yakın şekilde gönderilmesi bu sporun özelliğidir.

 

 

Su altı rugby

Bu spor 4 metre derinliğe sahip bir havuzda oynanıyor. Bu sporda 11 kişiden oluşan 2 takım topu rakip kaleye atma mücadelesi veriyor. Kaleler su altında bulunduğu için gol atmak su üstündekinden biraz daha zor. Tabi bunun içinde güçlü nefese sahip olmak gerekiyor.

 

Pelota

Pelota sporu adından da anlaşılacağı gibi Pelota’da çıkmış bir spordur. 1924,1968 ve 1992 yıllarında olimpiyatlarda gösteri sporu olarak yer almıştır. Rakete benzeyen tahtaların ele bağlanması ile topun olabildiğince şiddetli bir şekilde duvara gönderilmesi bu oyunun amacıdır. Rakipler duvardan seken topa vuramadığı taktirde sayı kazanılır.

 

Bocce

Günümüzde nadir olarak oynanan bu oyun adını Romalılardan almıştır. Aslında bu oyunun kökeni Anadolu’ya dayandığı ve M.Ö. 500’lü yıllarda Anadolu topraklarında oynandığı düşünülmektedir. Oyun ilk çıktığı dönemlerde cilalı taşlar ile oynanırken günümüzde ise sentetik malzemelerden yapılmış toplar ile oynanıyor. Bu oyundaki amaç attığınız topun hedef topuna olabildiğince yakın olmasını sağlamaktır. Attığınız topların hedef topa yakın olmasıyla 1 puan kazanıyorsunuz. Toplamda 15 puan kazanan oyunu kazanıyor.

 

Disk Golf’u

Frizbi golf’u olarak da bilinen bu oyun normal golf kurallarına göre oynanan 1969 yılında Amerika’da çıkmış bir oyundur. Normal golf’tan farklı olarak yuvarlak disklerin sepet veya direk gibi hedeflere ulaştırılması bu oyunun amacıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here