Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak

522

 

Son zamanlarda askere gidecek olan adayların ” bedelli askerlik çıktımı” soruları internet ortamında sıklıkla soruluyor. Birçok asker adayı kimi zaman işlerini aksatmamak için, kimi zaman kariyerinde yeni basamaklar çıkabilmek için, bedelli askerlik konusunda meraklı bekleyiş içerisine giriyorlar. Bedelli askerlik ile ilgili Numan Kurtulmuş’tan yeni bir açıklama geldi. Konu hakkında insanların akıllarında ki soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş; şu an için bedelli askerliğin gündemde olmadığını dile getirdi.

Binlerce kişinin bedelli askerlik ile ilgili meraklı bekleyişi devam ederken, 2017 yılında bedelli askerliğin yeniden gündeme gelip gelmeyeceği hakkında detayları sizler için haber turumuzda aktarmak istedik. 2017 yılına girmemiz ile birlikte Meclise sunulan torba yasaları arasından, bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu. Ancak konu hakkında yetkili kişilerin bir ağızdan konuştuğunu görmekteyiz. Ülkemizde devam eden terör operasyonları için, bedelli askerliğin gündeme gelmesinin mümkün olmadığı söyleniyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, katıldığı bir programda bedelli askerlik ile ilgili kendisine yöneltilen soruya ;şu anda ülkemizde terörle mücadelenin hat safhada olduğunu ve böyle bir ortamda bedelli askerlik konusu hakkında Milli Savunma Bakanlığı nerede Genelkurmay başkanlığında herhangi bir çalışma olmadığını ve böylesi yoğun bir dönemde, bedelli askerliğin gündeme gelmesinin mümkün olmadığını ifade etti .

Bedelli askerlik ile ilgili, geçtiğimiz yıllarda belli bir ücret karşılığında vatandaşlar isteklerini yerine getirmiş ve bu uygulamadan yararlanmışlardır. Askere gitmek için can atan, ancak bakmakla yükümlü olduğu yakınları bulunanlar, çalışma hayatını riske atmak istemeyenler gibi birçok aday, 2017 yılında yeniden bedelli askerliğin çıkmasını talep ediyor. Ancak ülkemizdeki terör saldırılarının devam etmesi nedeni ile, Türkiye’nin savunma sisteminde orduya olan ihtiyacı nedeniyle, bedelli askerlik şu an için imkansız gibi görünüyor. Askerlik yaşına gelenlerin sayısı ihtiyaçtan fazla olduğu takdirde, bedelli askerlik belki gündeme gelebilir. Vatani görevi yapmanın gururu ebetteki tartışılamaz. Ancak elinde olmayan nedenler ile şartları zorlayacak olanlara da hükümet yeni bir uygulama düzenler mi bilemiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu asker sayısının bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağı ile yakından ilgili olduğunu düşünürsek,şu anda böyle bir durumun gündeme gelmeyeceği aşikar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here