Bebeklerde İshal

481

İnsan vücudunda mide ve bağırsakları yakından ilgilendiren, dışkının yumuşak ve sulu olması ile ortaya çıkan ishal, alınan bazı önlemler ile kolaylıkla halledilebilecek bir rahatsızlıktır. Ancak bu durum bebeklerde görüldüğünde daha dikkatli davranılması gerekir. Günlük dışkı sayısının birdenbire artması, su ihtiyacının çoğalması, dışkının renginin değişmesi bağırsaklarda bozukluk olduğunun habercisidir. Bebeğin dışkısının kıvamı, rengi ve kokusu ile kimi zaman tehlike sinyalleri verebilir. Bebeklerde meydana gelen ishal, su gibi içinde iltihap ve kan görülüyorsa ve bebeğin ateşi yükselmiş ise, gözlerinin etrafı soluk ve içine çökmüş ise anında doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde ishal belirtileri

İştahsızlık, ate, kimi zaman karın ağrısı ishal ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Günde 10-12 kadar kaka yapma sayısına ulaşırlar. Nadiren kusma görülür, idrar azalır, deri buruşur, gözler çöker, halsizlik ön plandadır.

 

 

Bebeklerde ishal nedenleri

 • Bağırsak parazitleri ishali tetikler
 • Beslenme bozuklukları
 • Bebeğin proteinleri olan alerjisi
 • Bir takım meyve sebze gruplarının İshale neden olması
 • Bağırsak bozuklukları
 • Çeşitli enfeksiyonlar

 

Bebeklerde ishal tedavisi

 1. Anne sütü alan bebeklere aynı şekilde beslenmeye devam edilir sık sık emzirilir
 2. Bebekteki su kaybını önlemek amacıyla azar azar su ve elma suyu verilebilir
 3. Kaşıkla beslenen bebeklerde gıda düzenlemeleri yapılarak, kolaylıkla ishalin önüne geçilebilir
 4. Bebeğin ishali düzelinceye kadar verilen süt yarı yarıya sulandırılır, elma – muz- yoğurt – havuç – patates ve pirinçten yapılmış çorbalar ilaç yerine kullanılabilir.
 5. Hafif görülen ishal 2 – 3 gün içerisinde geçmezse mutlaka doktora götürülmelidir.
 6. Enfeksiyon nedeniyle şiddetli devam eden ishaller için evde tedavi zordur. Her ne kadar sulu gıda verirse de, bebeğin halsizliği giderek artacağından dolayı hastaneye başvurularak damar yolu ile kaybedilen su ve madensel tuzların yerine konması gerekir.
 7. Anne sütü alan küçük çocuklarda ise 6-12 saat emzirmeye ara vermek, bu arada hazırlanan uygun sıvıları vermekle çok iyi neticeler alındığı görülür.
 8. Hasta çocuğun su kaybının düzeltilmesinden sonra ateş devam ederse, uygun ilaç ve antibiyotiğin tedaviye katılması en doğru yoldur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here