BEBEKLERDE GAZ SANCISINA ÇÖZÜMLER

408

Anne babaların bin bir hayalle dünyaya getirdiği bebekler, onlar için hayatının vazgeçilmez parçaları arasında yer almaktadır. Yeni doğdukları sıralarda şikayetini anlatamayan ve bu durumu ağlayarak ifade etmeye çalışan bebeklerin en büyük sorunu gaz problemidir. Bebeklerde gaz problemi kimi zaman hayatı çekilmez kalabilmektedir. Gaz sancısının kesin olarak tedavisi bulunmamaktadır, ancak alacağınız birkaç önlem ve uygulayacağınız birkaç taktik ile bebeklerin  rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Yeni dünyaya gelmiş bebek, hiçbir şey yokken birden bacaklarını karnına çekerek ağlamaya başlar, sürekli anne sütü almak ister ve anneye emdiği sırada sancısı devam ettiği için ağlama nöbetleri geçirir. Annenin ilk bebeği ise bu çığlıkları acıktığı için gerçekleştirdiğini düşünüp, sütün yetmediği endişesine kapılabilir, ardından bebeğe süt yetmiyor diye mama verilir ve çocuk anne sütünü bırakma noktasına gelir. Oysaki bütün problem gaz sancısı ile ortaya çıkmıştır.

Gaz sancısı neden olur?

Özellikle yeni doğan bebeklerde birkaç ay hareketli olmadıklarından ve yatar pozisyonda duyduklarından dolayı, hareket edemeyen bağırsaklarda gaz birikir ve sindirim organları gelişmediğini den dolayı sırtına vurularak gaz çıkarılır. Bağırsaklara inen gaz doğal yollardan çıkmayınca sancıya neden olur.

 

Gaz sancısını gidermenin yolları

  1. Bebeği beslerken sık sık olmamasına özen gösterin. Sık olarak emen çocuklarda midede sindirilmiş süt ile sindirilmeyen süt karıştığında dolayı gaz oluşmasına neden olabilir.
  2. Bebek üşüyecek diye üst üste giydirmeyin tam tersi bu durum gaz oluşumunda etkili olabilir
  3. Bebeğin gaz sancısı çektiği sırada panik yapmayın, bebek panik olduğunuzu hissettiği anda daha çok çığlık atmaya başlayacaktır.
  4. Bebeğin bulunduğu odanın ısısına dikkat edin, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayacak şekilde bir ortam onun rahatlaması için uygun olacaktır,
  5. Bebeğiniz yanınızda olduğu sıralarda karın üzerine yatırabilirsiniz, bu şekilde bağırsak hareketleri düzenli çalışıp gaz çıkarması kolaylaşacaktır
  6. Bebeğin karnına saat yönünde dairesel hareketler ile masaj yapmanız gaz sancısının giderilmesinde etkili olacaktır
  7. Anne sütü ile beslenen bebeklerde emziren annenin kurubaklagil,soğan, sarımsak, inek sütü, portakal, çay, kahve gibi gıdalardan uzak durması bebekte gaz oluşumunu engellemek için etkili bir yöntem olacaktır

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here