BEBEKLERDE BINGILDAK GELİŞİMİ

442

Bebekler dünyaya geldiği andan itibaren hassas ve narin vücutları itina ile bakım ister. Özellikle bebeklerde bıngıldak bölgesine oldukça dikkat edilmesi gerekir. İnsanın yaşam boyunca en önemli merkezi olan beyin büyük önem taşımaktadır. Böylesi büyük bir değere sahip olan organını korunmasında kafatasının yeri büyüktür. Kafatası yeni doğan bebeklerde henüz sertleşmemiş kemikler halinde bulunmaktadır ve bu kemiklerin arasında halk arasında bıngıldak denilen boşluklar bulunur. Yeni doğan bebeğin kafasında ön ve arka olmak üzere 2 adet bıngıldak ve 6 ana bölümden oluşan kafatası kemiklerin arasında birleşme noktaları bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu boşlukların kapanması ile kafatası kemikleri sertleşir. Kemikler görevini yerine getirebilmesi için zamanla gelişimini tamamlar. Bu zaman aralığı, her bebeğe göre farklılık gösterebilmektedir. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren arka bıngıldak 2 ay içerisinde tamamen kapanırken, on bıngıldak ortalama olarak 13. aylara bulmaktadır.

Bebeklerin bıngıldaklarına karşı insanlarda her zaman bir hassasiyet vardır. Bu bölgeye dokunulmaması gerektiği düşünür anne-babalar. Bu nedenle bebeklerin kafasını korumak için büyük çaba sarf ederler. Bu boşluklara dışarıdan gelecek darbeler, tehlike unsuru olabileceğinden banyo yaptırırken saç tararken iltihabı davranılır.

 

Bıngıldak neden oluşur ?

Bebekler dünyaya geliş sırasında, doğum esnasında kafatasının birleşme noktaları hareket edip esnek hale gelir. Allah tarafından yaratılış mucizesi olan bu durum, bebeğin doğum kanalında daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu noktalar ilk iki yaş aralığında hızla büyüyen beyin gelişimi için de önem arz etmektedir.

 

Bıngıldak neden geç kapanır?

  • Bebeğin her türlü gelişiminde etkili olduğu gibi, kafatası gelişiminin tamamlanmasında da beslenmenin önemi büyüktür. Yetersiz beslenme bebeklerde bıngıldağın geç kapanması neden olabilmektedir
  • D vitamini eksikliği bıngıldağın geç kapanması neden olabilir
  • Tiroid bezinin yetersiz çalışması ile meydana gelen hipotiroidi gibi rahatsızlıklar da geç kapanmada etken olabilir
  • Bebeklerde iskelet gelişim bozuklukları da bıngıldağın kapanmasına mani olabilmektedir
  • Beyin boşluklarında normalden fazla beyin omurilik sıvısı birikmesi ile meydana gelen hidrosefali hastalığının sonucunda da bıngıldağın kapanması gecikebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here