Bebekler Uyutulurken Yapılan Yanlışlar

365

Anne babaların en çok yakındığı konulardan birisi de bebeklerin uyku düzenindeki bozukluktur. Bir türlü bebeklerin uykusunu düzene sokamadıklarından, uykuya geçiş esnasında adeta bebekte savaşır gibi girdikleri hallerden bahseder dururlar. Bu konuda çaresiz kalan anne, kimden ne duyarsa uygulamaya başlar. İnternet kitap ve deneyimli annelerin tavsiyeleri ile bebeğini uyutabilmek için, adeta deneme tahtası haline getirir. Peki, her duyduğumuz yöntemi uygulamak bebeğin uykuya geçiş aşamasını olumlu yönde etkiler mi? Bu sorunun cevabı elbette ki tartışılır. Çünkü bebekleri uyutma esnasında doğru bilinen yanlışlar, ne yazık ki halk arasında çok fazla kullanılmaktadır.

Bebeğin sağlıklı gelişip büyüyebilmesi için rahat bir uykuya ihtiyacı vardır. Yeterli beslenmesini yaptıktan sonra, rahat bir uykuya geçerek sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli olan uyku, aynı zamanda bütün gün bebeği ile meşgul olduktan sonra yorulan annenin dinlenmesi için çok önem taşımaktadır. Uyku sorunu yaşayan aileler etraftan duydukları pek çok yöntemle, çocuğu uyutacağım derken ona zarar verebilmektedir.

 

 Bebeği uyuturken doğru bilinen yanlışlar

  • Yeni doğan bebekler genellikle kendilerini güvende hissetmediğinden dolayı kundaklanırlar ve bu durumda çok hoşlarına gider. Ancak ilerleyen zamanlarda kundak bırakıldığında uykuya dalmada zorluk çekerler. Çok sıkı kundak yapmak doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Kalça çıkıklığından, çocuğun sinirli olmasına kadar birçok olumsuz etkiye neden olmaktadır.
  • Bebekleri sallamakta uyutmak için kullanılan yöntemler arasındadır. Hafif hareketlerle sallamak yerine, hızlı sallandığında ciddi boyutta beyin hasarlarına neden olabilmektedir.
  • Bebeklerin uykuya dalışı sırasında biberon vermek de orta kulak enfeksiyonu riskini artırdığından dolayı önerilmemektedir. Çok sık kullanılan bu yöntem, aynı zamanda diş çürüklerine ve yoğun gaz sancısı yaşamasına neden olmaktadır.
  • Bebeğin kendi başına uyumayı öğrenmesi için yatakta yalnız bırakmak da psikolojik açıdan sıkıntılar oluşturmaktadır. Çocuğun böylesi durumlarda kendi kendine uyumayı öğrenmesinin dışında huzursuz ve özgüveni eksik içine kapanık olarak büyümesine neden olursunuz.
  • Ayakta gezdirerek bebeği uyutmaya çalışmakta, bebeğin derin uykuya  geçişine mani olmaktadır.

Bebeklerde uyku problemini açmak için herkesten ve her internet sitesinden duyduğunuzu uygulamamızı öneriyoruz. Uuzman kişilerden bu konuda yardım almalı ve bebeğinizin sağlığı için en uygun olanı anne baba olarak yapmanızı tavsiye ediyoruzç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here