Bağışıklık Sisteminizi Üst Seviyeye Getirin

372

Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde mevsim geçişinin etkisi ile bağışıklık sistemi bu değişikliği adapte olmakta zorluk çekiyor. Ve bir ısınan bir soğuyan hava ile özellikle solunum yolları hastalıkları boy gösteriyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu rahatsızlıklardan daha kolay etkileniyor .Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı?  Aslında birkaç önlem ile bağışıklık sisteminizi en üst seviyeye taşımak mümkün

Bol su tüketimi

Vücudun olmazsa olmazı olan güçlü bir bağışıklık sistemi için günde en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir. Su vücudumuzdaki kanın yoluyla görülen tüm işlevleri yerine getirmekte hayatı önem taşımaktadır. Su deyip geçmeyin, bakteriler ve virüsleri beslediği hücreler sayesinde etkisiz hale getirmektedir ve oksijenin tüm vücuda yayılması ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Düzenli uyku

Uyku gün içerisinde dış etkenlerden aldığımız zararları onarma ve vücudu yenileme için büyük önem taşımaktadır. Düzenli uyku vücudun temizlenme işleminde görevlidir ve bağışıklık sistemi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle uyku saatlerinizi dikkat edin.

Mevsim sebzeleri

C vitamini yönünden zengin olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bol miktarda mevsim sebze ve meyvelerini sofranızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

 

Hazır gıdalar

Paketlenmiş ve işlenmiş hazır gıdalar içerisinde bulunan kimyasal bileşenler, bağışıklık sisteminin dengesini bozmaktadır Bu nedenle paketli gıdalardan uzak durun mümkün olduğunca doğal beslenmeye gayret edin.

Spor yapın

Bağışıklık sistemini en üst seviyeye çıkaran bir diğer etken ise spor yapmaktır. Düzenli şekilde spor yapanlar günlük Yarım saat 45 dakika yürüyenler diğer insanlara göre hastalığa daha az yakalanmaktadırlar. Kasların çalışması ve vücuda giren fazla oksijen bağışıklık sistemini güçlendirerek gireceğinizi artıracaktır.

Müzik

İnsanın Ruh ve eden sağlığı açısından büyük etkiye neden olan müzik dinlemek beyin fonksiyonlarını da olumlu etkilemektedir. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirmektedir İhtiyacınız olan beyin kimyasallarının düzenli salgılamak için sevdiğiniz müziklerden dinlemenizi ve bağışıklık sisteminizi en üst seviye taşımanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here