Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Adım

426

Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan, kale olarak görev yapmaktadır. Bağışıklık sistemine baktığımızda, hastalıklara karşı bakteri, virüs gibi patojen ve tümör hücrelerini tanıyıp, onları yok eden işlerin tümü karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar hayati önem taşıyan Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi,hastalıklara karşı direnç kazanmak, özellikle soğuk algınlığı grip ve kanserden etkilenmeme olasılığını artırmak için büyük önem taşımaktadır. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? Hastalıklarında başa çıkmak önlemek için büyük bir avantaj olan  güçlü bir bağışıklık sistemini nasıl kavuşuruz? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte arayalım.

Bol su tüketin

İnsan sağlığı için hayatı önem taşıyan su, bütün besinleri ve atıkları vücutta kan yolu ile taşıyan bir çözücü görevi üstlenmektedir. Sağlıklı bir bireyin günde en az 2 litre su içmesi gerekir.

Sebze meyve tüketin

Özellikle kış mevsiminde meyve tüketimi büyük önem taşımaktadır. Çünkü C vitamini yönünden zengin olan vücudun direncini artıran meyveler bağışıklık sisteminin güçlenmesi için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

 

Kötü alışkanlıklardan uzak durun

Alkol kafein sigara ve paketlenmiş hazır gıdaların tüketimi, bağışıklık sistemini çökertmesinden dolayı bu tarz alışkanlıklardan uzak .

Temiz hava

Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde ağzınızı kapatarak gerekirse maske kullanarak nefes alın.

Uyku düzenine dikkat edin

Düzenli uyku kişi sağlığı ve bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Grip aşısı yaptırın

Sonbaharda nezle grip gibi enfeksiyonlara karşı daha dirençli olabilmek adına grip aşısı yaptırabilirsiniz

C vitamini takviyesi

Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini bağışıklığı güçlendirir. Onun yanında sonbahar sebzeleri olan pırasa kereviz yeşil soğan gibi türler C vitamini ve antioksidan açısından zengindir bağışıklığı güçlendirecek çinko maddesi bulunan kestane ceviz-fındık bezelye tüketilmesi de Uzmanlar tarafından önerilmektedir .

 

 

Proteine önem verin

Özellikle çocuklar için protein ağırlıklı beslenmek, hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin direncini güçlendirmede yardımcıdır. Bu nedenle et süt ve yumurta aksatılmadan tüketilmelidir.

 Antibiyotiğe dikkat

Gereksiz şekilde antibiyotik kullanmak vücutta mikropların direncini artırıcı ondan dolayı, doktor kontrolünde ve gerektiği zamanlarda kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here