Annenin Çocuk Eğitimindeki Rolü

394

Her bayanın hayali olan annelik öyle sanıldığı kadar kolay değil aslında. Çünkü annelik çocuk doğurmakla bitmiyor. O çocuğu yetiştirmek vatana millete hayırlı bir şekilde eğitimine katkıda bulunmak gerekiyor. Çocuklar ilk olarak yok annesini örnek alıyor ve kopyalıyor. Bu nedenle annenin çocuğuna iyi bir model olması gerekiyor. İşte bu yüzden çocuk eğitiminde annenin rolü büyük önem taşıyor.

Çocuklar daha doğmadan anne karnında eğitim ve öğrenme aşamasına başlar. Çünkü bebekler daha anne karnında belli başlı şeyleri algılar, duyar ve bilinçaltına yerleştirir. İleride sahip olacağı bir çok özellik anne karnında çocuğa işlemeye başlar. Bu nedenle çocuk eğitiminde annenin rolü çok büyüktür bebekler anne sesini 3 aylıkken algılar ve yaptığı çoğu işini fark eder bir anne adayı hamileliği sırasında dinlediği müzikler çocuğun ileride dinleyeceğim müzikleri hatta almak isteyeceği enstrümanı belirleyebilir.

Annelerin üzerinde bu kadar önemli bir görevi olduğu düşünüldüğünde çocukla geçirdiği zamanları ve yaptığı her işe özellikle dikkat etmesi gerektiğini görüyoruz. Çünkü her ne kadar çocuk okula gidip geçimini alıyor olsa da ona yönlendirecek olan kişi onunla en çok zaman geçiren annesi olacağından dolayı yönlendirecek olan kişide yine annesidir. Uzmanlar ilk eğitimin her zaman ailede başladığını söylüyor. Çocuklar dinlediğiniz müzikten sevdiğiniz renklere kadar, giyim tarzınızdan konuşmanıza, tercih ettiğiniz yemeklere kadar her alanda sizden etkilenir. Bu nedenle çocuğun hayatına yön vermesi adına, anne ile geçirdiği zaman ve anneden aldığı örnekler büyük etki uyandırır. Yani şöyle diyebiliriz ki çocuğun eğitimi geleceği ve karakteri üzerinde anne faktörü büyük önem taşımaktadır .

Allah tarafından anneye verilen mucizevi bir güç vardır ve bu çocuğa duygu aktarımı için çok büyük bir nimettir. Anne desteğinin büyük planda olduğu çocukluk döneminde annenin anlayışla ve destekçi tutumuyla çocuğun çevreye duyduğu güven duygusu pekişir ve çocuk daha girişken bir yapıya sahip olur annenin desteğini ve onayını alan çocuk özgüveni yüksek bir birey olarak yetişir. Günün her anında çocuk ile birlikte geçiren anne eğer çocuğuna örnek davranışları da bulunursa dünyanın en şanslı çocuğunu yetiştirmiş olur. Çocuğun kazandığı olumlu davranışlar tüm hayatını şekillendirecek den dolayı ergenlik döneminde de diğer dönemlerde de oldukça rahat bir süreç geçirmesine olanak sağlar. Çocuğu topluma hazırlayabilmek için anneler çocukları ile ilgilenmeli, iletişime girmeli, onlara değer verme ne vakit ayırmalı yalnızca beslenme ve bakımının dışında sevgi ihtiyaçlarına da karşılık vermelidirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here