Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

529

 

Hamilelik sürecinde annelerin en çok hayalini kurduğu, bebeğini kucağına alıp  onu emzikleri zamandır. Doğumun ardından anne ve çocuk arasındaki bağları kuvvetlendiren emzirme süreci büyük önem taşımaktadır. Bebek dünyaya gelmeden anne vücudu tarafından üretilen süt miktarı, bebeğe yeterli seviyede olduğu takdirde, beslenmesi ve gelişimi düzenli bir şekilde ilerleyecektir. Ancak kimi zaman bu durum ters gidebilir ve anne sütü olması gerektiğinin altında yetersiz süt üretimi yapar. Bebeğe yetecek kadar süt üretilmemesi durumunda yaşanan sorunları ortadan kaldırabilmek için, anne sütünü artıracak besinlere başvurulması  kimi zaman faydalı olabilmektedir.

Anne sütünü arttıran gıdalar

Rezene: Yapılan araştırmalara göre içeriğinde bulunan anethol, dianethole ve photoanethole bakımından oldukça zengin olan rezene anne sütünü  artırmaktadır.

 

Dereotu: Hemen her yörede yetişen şifa kaynağı dereotu sağlıklı anne sütü üretiminde büyük katkı sağlamaktadır.

 

 

 

Kimyon: Doğumun ardından annenin güçlenmesi ve demir bakımından zengin olması ile, anne sütünü artırmada yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gaz giderici özelliği ile de bebeklerin rahatlamasını sağlamaktadır.

 

 

Incir: Şifa kaynağı meyve, kaynamış süt ile karıştırılarak içildiğinde bol miktarda süt üretimine katkı sağlamaktadır.

 

 

 

Yeşil sebzeler: Sindirim sisteminin düzenlenmesine katkısı bulunan vitamin ve mineral kaynağı olan her türlü yeşil sebze laktasyonu artırarak anne sütünün oluşumunda olumlu rol oynar.

 

Kırmızı ve turuncu sebzeler: İçeriğindeki beta-karoten ile anne sütünü ve sütün kalitesini artırmaya yardımcı olur.

 

 

Proteinler: Et süt yumurta ve baklagiller de bolca bulunan proteinler, anne sütünün artırılmasında büyük etkendir. Aynı zamanda anne sütü ile beslenen çocukların kilo almasını da yardımcıdır.

 

 Su:  Süt üretiminde büyük payı üstlenen su alımı özellikle ılık olarak içildiğinde anne sütü miktarının artmasına yardımcı olur.

 

 

 

Fesleğen: Sindirim sistemini düzenleyen, sakinleştirici etkisi bulunan ve buna ek olarak iyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğen yemeklerle birlikte veya çay şeklinde tüketilebilir..

 

 

 

 

Uyarılar:

Aşırı stres süt üretimini olumsuz yönde etkileyerek azalmasını sağlayabilir annenin hasta olduğu dönemlerde süt üretimi azalabilir yetersiz su tüketimi sütün azalmasına neden olur annenin yorgun olması olumsuz etkiler arasında yer alır doğum kontrol hapları süt üretimini azaltır uykusuzluk anne sütü kalitesini düşürdüğü gibi miktarını da azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here