ALTERNATİF TIP…

576

ALTERNATİF TIP…

 

Son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanan alternatif tıp yöntemlerini birçok kişiye umut ışığı oluyor. Genellikle kronik hastalıklarla yetersiz kalan modern tıp yöntemlerine tamamlayıcı etki gösteren alternatif tıp, birçok insanın şifa aradığı yöntem haline gelmiştir. Alternatif tıpta genellikle bitki, bazı hayvan türleri ve iğneler kullanılır. Bitki türlerinde bazıları modern tıp ilaçlarının ham maddesidir. Hayvan olarak ise alternatif tıpta genellikle sülük kullanıldığını biliyoruz. İğnede akupunktur tedavilerinde kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde bitki kaynaklı ilaçların yoğunlukla satılması sonucu alternatif tıp daha önemli bil hal kazanmıştır.

Alternatif tıp, modern tıp’ı tamamlayıcı olarak bilinmektedir. Avrupa ülkeleri bu konuda milyar dolarlık yatırımlar yapmışlardır. Modern tıp’ın kronikleşmiş hastalıklar karşısında yetersiz kaldığı durumlarda uyguladığı metotlarla tamamlayıcı etki gösteren alternatif tıp metotlarından bazıları şunlardır ;

 

  • Ayurveda ve Aromaterapi
  • Hemeopati
  • Kraniosakral tedavi
  • Akupunktur
  • Shiatsu
  • Kolonik yıkama
  • Şelat oluşturma
  • Kiropraktik

Gibi birçok alternatif tıp yöntemi kronik hastaların şifa aradığı metotlardır.

 

Alternatif tıp tedavisi neden reddediliyor ?

 

Alternatif tıp bazen modern tıp tarafından kabul edilmeyebilir. Çünkü alternatif tıp adı altında piyasaya sunulan birçok ilaç vücuda zarar verebiliyor. İlaçlar bitki kaynaklı olmasından dolayı kişileri kolayca zehirleyebilmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ise alternatif tıp adı altında piyasaya sürülen bazı ilaçlarda ciddi anlamda kanser yapıcı maddelere rastlandığı biliniyor. Ayrıca modern tıp ilaçları ile birlikte kullanılan alternatif tıp’ın bitkisel ilaçları nadiren de olsa olumsuz etki gösterebiliyor. Bu nedenler doğrultusunda uzmanlar alternatif tıp tedavilerinin mutlaka doktor kontrol altında yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar. 

 

Sahte ürünlere dikkat

 

Alternatif tıp yöntemlerinin son yıllarda hastalar tarafından sıklıkla başvurulmasından dolayı piyasada bazı dolandırıcılar tarafından sahte ürünlerin kullanıldığı da aktarılıyor. Yapılan bu sahtekarlıklarla  dolandırıcılar, hasta kişilerin kafası karıştırılarak, hastalıklarıyla ilgili daha çok endişeye düşürüp, hastaları daha fazla bitkisel kaynaklı ilaç almaya sevk ediliyorlar.

Alternatif tıp’ın güvenilir olması

 

Uygulayacağınız tedavi yöntemini mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda var. Alternatif tıp yöntemi konusunda uzman bir hekimden olum bir yanıt alırsanız uygulayacağınız tedavinin mutlaka bilimsel temel ölçülerine dayanmasına ve iyi bir şekilde planlanarak kontrol altında tutularak yapılmasına önemle dikkat ediniz. Bu tedaviyi uygulayıcı kişilerinde vasıflı kişiler olmasına, sıradan bu işi sadece merak için yapan kişiler olmamasına dikkat ediniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here