Alınan Cihazın Orijinal Olup Olmadığını Anlamanın Yolları

417

Alınan Cihazın Orijinal Olup Olmadığını Anlamanın
6 Yolu !

 

Orijinal ürünlerin her daim benzer ürünleri çıkarılır, tabi bu ürünler orijinal olmadığı için alındığı alana zarar verecektir. En kolayı yeni bir şarj aleti alırken, orijinal mi ya da sahte mi olduğunu anlamak herkes için zor bir durumdur. Fakat herkesin gözünden kaçan detaylarla size hangi ürünün orijinal olduğunu anlatacağız.

 

Ambalajı kontrolü

Yeni bir cihaz aldığınızda ambalajını mutlaka kontrol etmeniz gerekmekte. Taklit ürün üreticileri, bire bire yakın tasarımlar kullanır ancak ambalajında bazı hataları gözden kaçırabilirler. Apple, Samsung gibi dünya devi üreticiler bu durum hakkında en ufak bir kusurun yüz kızartıcı olacağını düşünüp dikkat ederler. Yapılan baskının kalitesi bu konuda önemli konulardan birisi olmakta. Yazılar okunaklı olmak durumunda orjinallerde bu konuya çok dikkat ederler. Her aksesuar ve cihaz kutusuna tam oturmak durumundadır. Bunun sebebi nakliye esnasında ürünlerin zarar görmemesi amaçlıdır. Orijinal ürünlerde dikişlere kadar kusursuz bir yapı bulunur.

Kullanım Kılavuzunun Olması

Kullanım kılavuzu cihazın pasaportu niteliğindedir. Cihaz hakkında çok önemli bilgiler içermeli ve orijinal cihazlar için satan ve dağıtıcı ülkenin dilinin bulunması. Eğer bu iki seçeneği karşılamıyorsa cihaz büyük ihtimal sahtedir veya kaçak.

 

 

Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Orijinal ürünlerde malzeme kalitesi anlaşılır olmakta. Plastik, kauçuk veya alüminyum gibi malzemelerin yüksek veya düşük kalitede olması, orijinal markalar kaliteden ödün vermezler malzemeler yüksek kalitedir. Kaplama detayları gibi konularda kusursuz olmalıdır. Üzerinde herhangi bir iz veya leke bulunmamalı. Sahte bir ürün ele alındığında bile bu farklar gözle görülebilir. Ucuz plastikler, kolay bükülebilir ve yüzeyinde herhangi bir eğrilik hissi oluşturuyorsa cihaz sahtedir.

Yazılardaki font tipi ve şekiller

Logolar markalar için kilit noktalardır. Tamamıyla kusursuz görüntüye sahip olmalılar. Logolar özel bir işçilikle birlikte yapılır ve kolay kolay aşınmamalı. En az 10 yıl sonra logosundan tanına bilmeli. Sahte ürünlerde logolar yapılmış olmak amacıyla yapılır bu yüzden aşınma ve silinme olasılıkları daha yüksektir.

Şarj Cihazları

Telefonlarla birlikte gelen şarj cihazları orjinaldir. Sahte ürünü şarj cihazından anlayabilirsiniz. Çünkü şarj cihazı ülkeye özel tasarlanmaktadır. Bunun sebebi fiş girişleri ve voltajlardır. Bir adaptör veya ayrı bir şarj cihazı almanız konusunda bilgilendiriliyorsanız bilin ki bu cihaz sahtedir. Yeni aldığınız şarj cihazının orijinal olduğunu anlamak için temiz bir metal ucu ve kaliteli bir kaplamaya sahip olması gerekmekte.

Kablolara ve Çıkışların önemi

Kablo kalitesi en önemli konudur. Uzun yıllar kullanılsın diye tasarlanmış olan orijinal kablolar, sıkı bir şekilde bulunmakta. Bir kablonun ucuna bakıldığında, orijinal kablonun 2.0 çıkış biriminin kısa olması ve telefona takılınca tam olarak uyması gerekmektedir. Sahte ürünlerde ise tam tersidir. Ve en önemlisi yazı ve logoların çabuk silinmesidir. Orijinal kablolarda renk daha soluktur ama silinmezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here