ALIÇ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

701

ALIÇ NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

Yabani bir sonbahar meyvesidir.  10 metreye kadar yükselen alıç dikenli dalları bulunmaktadır. Bir çok tada sahiptir. Yuvarlak görünümüne sahip sarı, kırmızı, beyaz, ve yeşil renklerine sahiptir.  Anadolu da bir çok türü bulunmaktadır. Ormanlık yada çalılık alanlarda yetişmektedir.

 

 

Alıç’ın Faydaları Nelerdir ?

Kalpte ritim bozukluğu olanlar yer ise faydasını görebilmektedir.  Kalp sağlığından hariç sinir sitemini yatıştırma görevi de bulunmaktadır. İdrar sökücü , ishal kesme ve  kabız yapıcı özelliği bulunmaktadır. Kalp çevresinde yağlanmayı önlemektedir. Kanda bulunan trigliserit yani kandaki yağ ve LDL (kötü kolestrol) oranlarını düşürmektedir. Bağırsak enfeksiyonuna karışıdır. Kalp yetmezliği, düzensiz bir biçimde kalp atışı ve göğüs ağrılarına karşı olarak kullanılmaktadır.

 

Alıç Çayı Nasıl Yapılır ?

Bir tatlı kaşığı kadar ince ince kıyılmış çiçeği, yaprağı ve meyvesi kaynamış olan bir bardak suya atılarak yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar bir süre bekletilmelidir.  Daha bir etkili olsun derseniz içerisine baş katınız. Bu arada fark ettiyseniz bir çok faydalı bitkilerde “bal ile karıştırılsa” denmektedir. Balın  da bir çok faydası bulunmaktadır.  Onu da sonradan siz sayın okurlarımıza sunacağız…

Piyasa da bulunan ekstreler bulunmaktadır.  Alıç meyvesinin kendisini bulamadığınız zamanlarda piyasadan bu ekstreleri kendisi yerine temin edebilirsiniz. Fakat en iyisini almanız gerekmektedir.

 

DİKKAT UYARI : Eğer ki kalp hastalıkları için ilaç kullanıyor iseniz alıç yada çayı kullanmadan önce mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışmanızda çok büyük bir fayda bulunmaktadır.

İstenmeyen bir sonuç olan yan etkisi çıkmaması için doktorunuza başvurarak onun onayı ile kullanmaya başlayınız…

 

Söz konusu sağlığınız olduğu için herhangi bir hastalığınızda ilk olarak doktorunuza danışınız, kullanmak istediğiniz şifalı bitkileri doktorunuza sorunuz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here