Akdeniz diyeti yaşlanmayı geciktiriyor

510
Akdeniz-diyeti-yaslanmayi-geciktiriyor

BEYNİNİZLE ARKADAŞ OLAN DİYET

Akdeniz diyeti çevremizde yapılan en sık diyetlerden biri olma özelliğiyle dikkat çekiyor.

Fakat bu diyetin en sık yapılan diyetlerden biri olmasının yanı sıra beyin dostu olduğunu da biliyor muydunuz ?

Yapılan araştırmalara göre bu diyet sadece sağlıklı zayıflatmıyor, beyne de gayet yarar sağlıyor. Yapılan araştırmalarda Akdeniz diyeti uygulayan yaşlı kişilerin beyin hacimlerinin diğer kişilere göre daha geniş olduğu saptandı. Sonuçlara’’American Academy of Neurology’’ tıp dergisinin internet sitesi olan Neurlogy’de yayımlandı. Araştırmacılar 3 yıl süreyle Akdeniz diyeti uygulayan ve uygulamayan yaşlıların beyin hacimlerini takip etti. Araştırmanın lideri ve önemli ismi İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesinden Michelle Luciano, ’’Yaşlandıkça aslında beyin büzüşür. Bizler öğrenmemizi ve hafızamızı etkileyen beyin hücrelerimizi kaybederiz. Bu araştırma sayesinde Akdeniz diyetinin beyin sağlığına olumlu yönde etkisi olduğunu saptadık’’diyen araştırmacı, bulguların doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de belirtti. Araştırmada izledikleri yol hakkında da bilgi veren Luciano, ’’Öncelikle araştırma için 70’li yaşlarda demans (bunama) hastalığı olmayan 967 kişinin tespitini yaptık. Daha sonra  yeme alışkanlıkları hakkında bilgi topladık. 3 yıl boyunca Akdeniz diyeni uyguladığımız kişilerde elde ettiğimiz veriler bize gösterdi ki Akdeniz diyeti beyin dostu’’dedi.

 

AKDENİZ DİYETİ BEYNİN KÜÇÜLMESİNİ YAVAŞLATIYOR…

Akdeniz diyetini tam anlamıyla gerçekleştirmeyen kişilerde, bu diyeti daha dikkatli gerçekleştiren kişilere oranla kaybolma riskinin daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Beslenmede meydana gelen farklılığın, Akdeniz diyeti uygulayan kişilere oranla yüzde 0,5 küçülmeye neden olduğu belirlenen araştırmada, bunun normal yaşlanma sürecinde gözlenebilen küçülmenin yarısı kadar olduğu aktarıldı. Araştırmalarda, beyin hacmini etkileyebilecek faktörler olarak kabul edilen; yaş, eğitim, diyabet ve yüksek tansiyon göz önünde bulunduruldu.

Ayrıca araştırmalar Akdeniz diyeti ile ilişkili olarak sık sık gündeme gelen gri madde hacmi ve kortikal kalınlığın bu diyetle bir bağlantısının olmadığını bir kere daha yineledi. Bunun yanı sıra araştırmacılar daha önceki araştırmaların tersine fazla balık eti yenip az kırmızı et yenmesinin beyinle ilgili herhangi bu konuyla alakalı olarak bir fonksiyonu olmadığını yapılan araştırmalar sonucu elde ettikleri verilere göre ulaştıklarını belirtti.

Akdeniz diyetinin içerisinde, bol miktarda meyve, sebze, zeytin yağı, fasulye, buğday ve pirinç gibi tahıllar, az miktarda balık ve süt ürünleri, sınırlı miktarda kırmızı et ve kümes hayvanları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here