Ahşap İle Modern İç Tasarımlar

432

Ahşap, tarih öncesi çağlardan beri insanların yapı yapmakta kullandığı en eski ve en yaygın yapı malzemelerindendir, Ahşap her dönemde modası geçmeyen doğal bir üründür. Ahşabın tavan ile zeminde ayni anda kullanılarak oluşturulan bu iç tasarımlar evinizde ahşabın verdiği o mistik duyguları yaşatacaktır.

Ahşabın kullanıldığı tavan ve zeminlerde, bu tasarımlara uygun olabilecek kahve ve bej renginin hakim olduğu mobilyalarla tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Çok kullanışlı ve doğal bir malzeme olan ahşap, geleceğin yapı malzemesi olarak görülmektedir. Kuzey Amerika ve İskandinavya da ev yapımında yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Ev yapımı haricinde ev içi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Ahşabın birbirinden farklı birçok türü vardır.  Renkleri, dokuları, sertlikleri, taşıma kabiliyetleri, dayanıklılıkları, boya tutma kabiliyetleri, kurutulma kolaylıkları birbirinden ayrılan pek çok tür ahşap, ev yapımında ve ev içi malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ahşap; sedir, sarı çam, ladin gibi yumuşak ağaçlardan ve tik, iroko, meşe, meranti, sapelli gibi sert ağaçlardan elde edilir. Sert ağaçların tamamı ve sarı çamdan mobilya yapımında faydalanılmaktadır. Eski bir inşaat malzemesi olan ahşabı işlemesi kolaydır. Ses, ısı ve elektrik yalıtımı konusunda çok ideal olan ahşap, biyolojik özelliklerinden ötürü dış etkenlere açıktı. Bu sebeple bakımına dikkat edilmesi gerekir.

 

Aşağıdaki resimdeki yatak odası tropical olarak adlandırabileceğimiz bir tasarım. Modern unsurları ağır geleneksel unsurlar ile birleştirilerek yapılan bir dekorasyon. Duvarlar çok basit ve sade hiç bir şekilde süslenmemiş. Bunun dışında küçük bir şömine ve ahşap akçaağaçtan yapılma bir masa göreceksiniz. Zeminde ahşap koyu meşe seyrek döşenmiş ve halı ile bu güzellik kapatılmamış. Akçaağaç’tan yapılan yatak ve başlık ahşabın mobilyalarda da kullanılabileceğinin en güzel örneklerinden birini sunmuştur. Koltuk ve ahşap şifonyer ve üzerinde abajur ile tasarım tamamlanmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here