Adil Kullanım Kotası Kalkarsa Hayat Nasıl Olur?

384

Adil Kullanım Kotası Kalkarsa Hayat Nasıl Olur?

 

2018 yılının sonuna geline ülkemizde Adil Kullanım Kotası kalkacak. Peki, AKK olmazsa neler olacak?

Türkiye’de internet kullanıcılarının uzun zamandır çektiği bir sıkıntı Adil Kullanım Kotası. Change.org ile defalarca kez kalkması amacıyla kampanyalar düzenlenen ve birçok girişimlerde bulunulan bu sınırlandırma, bildiğiniz üzere BTK tarafından yapılan çalışmaları sayesinde kademeli bir şekilde kalkacak. 2018 bitişinde tam olarak Adil Kullanım Kotası artık olmayacak.

Alınmış kararlar şu şekilde, 1 Mayıs 2017 gece saat ikiden sabah sekize kadar AKK uygulaması olmayacak. Ayrıca günümüze kadar 100 Mbit interneti olan da, 16 Mbit internet olan da kotası dolduğunda 3 Mbit ile sınırlandırılıyordu. Artık sahip olunan hıza göre sınırlandırılacak.

AKK’siz hayatın önemi?

Yüksek hızlı ve sınırlandırılmamış internet aslında sahibinin hayat kalitesini de doğrudan etkilemekte. Herkes Spotify’da “En Yüksek Kalite”yi seçmek istemekte, ancak kota sıkıntısı yaşanabilmekte. YouTube’da bulunan videoları 480p izlemekte iyi fakat 1080p’ye alınca daha net bir görüntü ve ses kalitesine sahip oluyoruz.

40 GB boyutlu oyunlar dahi yokken, şimdi 40 GB boyutunda güncellemeler gelebilmekte. Güncelleme demişken tabii bir de akıllı telefon uygulamaları ve işletim sistemlerinin güncellemeleri yer almakta. Telefondaki uygulamalar neredeyse her gün güncelleme alır oldu, yeni işletim sistemi sürümlerinin boyutları da bu örneklerden birisi.

Yeni sosyal medyada internetle doğrudan ilişkili, Snapchat ve Instagram’da herkes Hikâye paylaşmakta ve paylaşılanlar izlenmekte. Günde sadece sırf bu yüzden onlarca “video” formatlı sosyal medya içeriği izlemekteyiz. İşte bu nedenden ötürü internet paketimiz yetmemekte yeni sosyal medyanın payı çok büyük.


Sonuç olarak tüm bunlar ve daha birçok nedenlerden ötürü, AKK uygulamasının kaldırılması internet ve Teknoloji kullanımına daha iyi etkide bulunacaktır. Tabii ki sınırlandırmalardan çok hızlı bir internetin önemi de büyük. Ancak büyük şehirlerde yapılan altyapı çalışmaları bu konuda çok büyük etki etmekte ve gerçekten internet hızımız iyi oranlarda artmakta. Sonuç olarak bu yapılacak olan uygulama 2018 yılında internet hızımızı olağandan daha iyi bir hale getirecek ve düzenleyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here