2017 YGS LYS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak

639

 

2017 yılında Yüksek Öğrenim programlarında eğitim görmek isteyen adaylar, LYS sınavları için sıkı bir hazırlık aşamasından geçiyorlar. 2017 ÖSYS tercih işlemleri daha sınavlar bitmeden merak konusu oldu. Bu yıl yapılan YGS ve LYS sınavları ile birlikte tercih yapacak olan adaylar, meraklarını gidermek için tercihlerin hangi tarihte yapılacağını araştırıyorlar. Biz de bu konuda 2017 ÖSYS tercih işlemleri hakkında YGS ve LYS tercihleri ne zaman yapılacak ile ilgili bilgileri sizlere sayfamız üzerinden aktarmak istedik.

2017 ÖSYS Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu ÖSYM nin internet sitesi üzerinden adayları yayınlandı. Tercih yapacak olan adaylar için Temmuz 2017 tarihinde işlemler başlayacak ve Ağustos 2017 tarihinde sona erecek. ÖSYM nin internet sitesinde yayınlanan kılavuza göre bu tarihler arasında adaylar tercih işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

2017 YGS ve LYS tercihleri için adaylar, Temmuz ve Ağustos 2017 tarihleri arasında yayınlanan kılavuzun kurallarına göre ÖSYM nin internet sitesi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini ile giriş yapıp, seçecekleri bölümleri işaretleyecekler. Başvuru işlemleri başvuru merkezlerinden yapılmayacak olup, yalnızca internet üzerinden aktif durumda olacaktır. Tercih yapacak olan adayların TC kimlik numarası ve ÖSYM Ada şifrelerini kimseyle paylaşmam onları gerekmektedir. Böylesi bir paylaşımın ardından uğrayacakları mağduriyet göz önünde bulundurulmalıdır.

ÖSYM nin internet adresi olan https://ais.osym.gov.tr sitesinde gerekli açıklamalar yayınlanmıştır. Adayların bu adres üzerindeki yönlendirmeler ile tercih işlemleri kolaylıkla yapılacaktır. İşlemlerinden ye ve LYS tercihleri  ÖSYM ulaştığından emin olabilmek için ekranda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” cümlesine görmeleri yerinde bir davranış olacaktır.

Tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından, belirtilen süre içerisinde yine bu internet sitesi aracılığı ile tercih bilgileri muhakkak kontrol edilmeli, yazıcıdan örneği çıkarılarak saklanmalıdır. Olası bir adres değişikliği halinde yine ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden tercih süresi içerisinde düzeltme ve değişiklik yapılabilmektedir.

2017 YGS LYS tercih işlemleri Ağustos 2017 tarihinde sona erecek olup, tercih süresinde uzatılma söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle adaylar kılavuzları dikkatle inceleyerek titizlikle seçimlerini iyi yapmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here