2017 Regaip Kandili Ne Zaman? Nasıl İbadet Edilmeli?

596

Regaip Kandili için geri sayım başladı. 3 ayların başlamasına az bir süre kala Regaip Kandili de merak konusu oldu. Müslüman alemi için kandil günlerinin önemi oldukça büyüktür. Kandil günlerini önceden bilmek isteyenler, bu gece nerede hangi ibadetler yapılması gerektiğini araştırıyor. Okullarımız için yaklaşan Regaip Kandili’nin tarihini ve bu kandilde neler yapılması gerektiğini sizlere bu yazımızda aktarmak istedik.

İslam âlemi için önemli günlerden olan üç ayların müjdecisi Regaip Kandili ne sayılı günler kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı için dini günler listesi yayınlandı. Bu yıl üç aylar 29 Mart tarihinde başlayacak olup, 30 Mart ise Regaip Kandili olarak ihya edilecek.

Regaip Kandili

Bildiğiniz gibi üç ayların başlangıcı olan, Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip gecesi olarak ihya edilir. Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan bu mübarek gece Regaip gecesidir. Allah Teala bu gecede, müminlere çeşitli ihsan ve ikramlar sunmuştur . Böylesi mübarek bir geceye hürmet edenler, Allah’ın affına nail olurlar. Bu gecede edilen dualar kabul olur. Namaz oruç Kuranı Kerim ve sadaka gibi ibadetlere de Allah katında sayısız sevaplar verilir.

 

 

 Regaip kandilinde neler yapılır?

Bu özel gecede bol bol ibadet yapılmalı. Kaza namazı olanlar kaza namazı kılmalı. Olmayanlarda nafile namaz ile geceyi ihya etmelidir. Kuranı Kerim okumak tespih çekip, tövbede bulunmak gerekir. Regaip kandilini karşılamak için perşembe günü oruç tutup, gecesini de ibadet ile geçirmek büyük sevaptır. Aynı zamanda Perşembe ile birlikte Cuma günü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir. Bu geceye özel bir namaz yoktur. Ancak duaların geri çevrilmeyeceği ne düşünerek bol bol dua edilmesinde fayda vardır .

Namaz kılınmayacak durumda olanlar ise Peygamber efendimize salavat getirmeli. Bl bol tövbe etmeli tefekkürde bulunmalı, geçmiş ile muhasebe yapılmalı, bol bol zikir yapılmalı, küs ve dargın olduğu kişiler ile barışmalı, üzerinde haklı olduğu düşünülen kişiler aranarak hal hatır sorulmalı.

Öksüz yetim yoksul gibi kişiler sevindirilmeli. Anne baba ziyaret edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here